Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

ZESPÓŁ TRENERSKI NA SEZON 2018

Przez ostatnie tygodnie trwały rozmowy z potencjalnymi kandydatami na trenera pierwszej drużyny.  Po weryfikacji kandydatów zarząd uznał, że właśnie były zawodnik Lechii będzie najlepszym kandydatem do objęcia tego stanowiska. Do sztabu szkoleniowego Lechii Gdańsk dołącza – Yurij Bukhało.

Po zakończeniu ekstraligi rugby zawodnicy trenują tylko raz w tygodniu. Zajęcia odbywają się w środy w formie gier zespołowych. Niebawem wystartują przygotowania do nowego sezonu, który prawdopodobnie rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia 2018 roku. W poniedziałek 11 grudnia nastąpi pierwsze spotkanie trenerów z zawodnikami, aby przedstawić plan przygotowań do Ekstraligi 2018. W sztabie szkoleniowym zaszła tylko jedna zmiana, formacja ataku będzie trenowała pod okiem nowego trenera, zaś nasi młynarze przygotowywać będą się do sezonu z Grzegorzem Kacałą. Przygotowanie motoryczne będzie należało do dr Marka Fositaka, który współpracuje z Lechią od kilku lat.

„ Rozmowy trwały już od dłuższego czasu.  „Jurek” to były reprezentant Polski , był jednym z najlepszych łączników ataku występujących na polskich boiskach.
Jego mocną stroną była doskonała gra nogą oraz przegląd pola gry. To jeden z najskuteczniejszych “kopaczy” ostatniego piętnastolecia. Wiemy, że przez ostatnie dwa lata był szkoleniowcem w duńskiej drużynie RC Hundested. Przedstawił fajny plan działania, dla tego dajemy mu szanse i czekamy na efekty.

Dopiero w sobotę w godzinach wieczornych osiągnęliśmy porozumienie, także oficjalnie przekazujemy informację o dołączeniu “Jurka” do zespołu trenerskiego.” – Prezes Bogdan Jancen nie kryje zadowolenia, że to właśnie Yurij dołącza do zespołu trenerskiego Lechii.

Yurij jest dobrze znany gdańskim kibicom, jednak warto przypomnieć skąd pochodzi oraz jakie sukcesy odnosił.

Urodził się w 1980 roku w Charkowie w sportowej rodzinie – ojciec był trenerem rugby, zaś matka i siostra trenowały hokej na trawie. Mimo tego, Jurij uprawianie sportu rozpoczął od hokeja na lodzie. Gdy miał kilkanaście lat, sekcja hokeja została rozwiązana, a on sam zdecydował się zamienić tę dyscyplinę na rugby, a więc sport swojego ojca.

W 1999 roku z juniorską reprezentacją Ukrainy zagrał na mistrzostwach świata. Dobra gra Buchały wpłynęła na propozycje z ligi rosyjskiej (RC Pienza), z której jednak powrócił szybko do ojczyzny. Trafił do klubu Olimp Charków, z którym w sezonie 2000 zajął trzecie miejsce w pięciozespołowej ekstraklasie. Jednocześnie z wynikiem 49 punktów był czwartym najlepiej punktującym zawodnikiem w lidze.

Buchało chciał grać na Zachodzie, jednak ostatecznie nowego pracodawcę znalazł w Polsce. Otrzymał ofertę od Posnanii, jednak grający w AZS AWFiS Gdańsk kolega, Maks Krawczenko, namówił go do przyjęcia propozycji tego klubu. Początki w zespole znad morza Ukrainiec miał trudne, gdyż szybko odniósł poważną kontuzję kostki. W AZS-ie występował przez trzy lata, w 2004 roku zostając nawet najlepiej punktującym zawodnikiem w polskiej lidze.

W 2004 roku Jurij przeniósł się do Posnanii, z którą dwukrotnie (w 2005 i 2006 roku) zajmował trzecie miejsce w tabeli. Drugi z medali zespół z Poznania zdobył po rzucie karnym strzelonym przez Buchałę z ponad 40 metrów w doliczonym czasie gry. W sezonach 2005/2006 oraz 2008/2009 ponownie został najlepiej punktującym zawodnikiem w lidze. Jednocześnie pomagał prowadzić juniorów Posnanii.

W lecie 2009 roku Buchało podpisał kontrakt z Lechią Gdańsk, gdzie zastąpił Dawida Popławskiego, który powrócił do Orkana Sochaczew. Z Lechią Buchało zdobył srebrny (2009/2010) oraz brązowy (2010/2011) medal mistrzostw Polski. W reprezentacji Polski rozegrał 11 meczów zdobył 85pkt. Ostatni swój występ w biało-czerwonych barwach zanotował w Gdańsku przeciwko reprezentacji Niemiec.

Od stycznia 2015 Buchało zaczął pełnić funkcję trenera drużyny Czarni Pruszcz Gdański. W 2015 roku wyjechał do Danii, aby prowadzić RC Hundested. Po dwóch latach wrócił do Polski, a od nowego sezonu zasiądzie na ławce trenerskiej w zespole, z którym zdobywał medale.

Niebawem przedstawimy wam zarys planu przygotowań RC Lechii Gdańsk do nowego sezonu.

Tekst: 60 lat rugby w gdańskiej Lechii, Wikipedia

Fot. trojmiasto.pl, pomzla.com.pl