Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

LECHIA vs ORKAN – Daniam Bocheński

W najbliższą sobotę czeka na kibiców rugby mecz drużyny Lechii z zespołem Orkana Sochaczew. Orkan to co prawda beniaminek ligi, ale z wielkimi ambicjami.

Przed jak i w trakcie rozgrywek dokonano tam kilka spektakularnych zakupów, z najbardziej rozreklamowanym – Kenijczykiem Joshua Chisangą zwanym Bestią – mającym występy w
angielskiej Premiership w zespole Newcastle Falcons. W klubie otwartym tekstem mówiono o walce o jeden z medali. Obecnie jednak sytuacja jest taka, że niewiadomo czy Orkan w
ogóle awansuje do grupy zespołów walczących o medale. Lechia rozegrała już jeden mecz z drużyną z Sochaczewa. Mecz rozegrano na stadionie Polonii Warszawa, był on jednocześnie transmitowany w kanale Polsat Sport News. W meczu, w którym po raz pierwszy wystąpił Chisanga, zwyciężyli biało-zieloni 27:15. W następnym meczu sochaczewianie pokazali, że mogą być znaczącą siłą w ekstralidze. Wygrali wysoko z gdyńską Arką 46:8. Niestety dwa następne spotkania okazały się blamażem drużyny Orkana. Przegrana w Łodzi z Budowlanymi SA 0:80, potem u siebie porażka z najsłabszym zespołem grupy – KS Budowlani Łódź 24:26.

Obecnie sytuacja w grupie A jest taka, że awans do grupy walczącej o medale zapewniły sobie drużyny Budowlanych SA oraz Lechii. Szansę na awans do tej grupy mają jeszcze Orkan i Arka. Orkan ma 12 punktów, Arka 9 punktów. Orkan gra tylko w Gdańsku z Lechią, Arka w Łodzi z KS Budowlani i potem zaległy mecz z Lechią u siebie. Jak widać języczkiem u wagi będą mecze Lechii z Orkanem i Arką. Zespół Lechii ma o co walczyć. W grupie walczącej o medale zaliczone będą wyniki meczów z pierwszej rundy rozgrywek pomiędzy zainteresowanymi zespołami. Lechii na pewno zostaną zapisane dwie porażki z Budowlanymi SA oraz wyniki dwóch meczów z Arką bądź Orkanem, w zależności który zespół awansuje.

Krótko o historii pojedynków Lechii z Orkanem. Pierwszy mecz Lechii z Orkanem rozegrano 13 października 1974 roku w Sochaczewie. Był to mecz 1/8 finału Pucharu Polski.
Zwyciężyła Lechia 9:3. Pierwszy mecz ligowy pomiędzy tymi drużynami rozegrano 23 listopada 1975 roku. Dość niespodziewanie wygrał wtedy zespół Orkana 16:10. Do dnia dzisiejszego rozegrano 57 meczów ligowych Lechii z Orkanem. 45 zwycięstw odnieśli biało- zieloni, 11 razy wygrali sochaczewianie, raz padł remis. W małych punktach 1791–638 dla
Lechii. W rozgrywkach Pucharu Polski Lechia spotkała się 13 razy z Orkanem, odniosła 10 zwycięstw i 3 porażki (małe punkty 409–125). Patrząc na historię pojedynków jak i na formę prezentowaną w obecnych rozgrywkach faworytem jest drużyna biało-zielonych. Trzeba jednak pamiętać, że zespół Orkana ma przysłowiowy nóż na gardle.

Na koniec dwa zdjęcia z meczów Lechii z Orkanem. Oba autorstwa Krzysztofa Mudina
Lewandowskiego.

Fragment meczu barażowego Lechia – Orkan (28 VI 1987); zawodnicy Lechii w białych
spodenkach, od prawej: M. Płonka, W. Chęć, W. Stolarski, A. Walas, S. Torkowski, M. Olender

i J. Jumas (z piłką)