Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

ZŁOTA DEKADA DRUŻYNY LECHII GDAŃSK W MISTRZOSTWACH POLSKI W RUGBY 7

Mistrzostwa Polski w rugby 7-osobowe nie mają długiej historii. W 1995 roku rozegrano turniej rugby 7 w Sopocie, który oficjalnie był memoriałem Edwarda Hodury. Obecnie przyjmuje się, że były to pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski rugby 7. Pierwsze oficjalne mistrzostwa rozegrano w 1996 roku. Od tego czasu rozegrano 23 oficjalnych mistrzostw Polski.

Zespół Lechii zagrał w pierwszym, nieoficjalnym turnieju, w 1995 roku. Zajął wtedy drugie miejsce, za drużyną Ogniwa Sopot. W dwóch następnych turniejach, w latach 1996 i 1997, zajmował trzecią lokatę zdobywając medale brązowe. W tych latach impreza mistrzostwa Polski były jednodniową imprezą rozgrywaną 1 maja.
W sezonie 1998 roku zmieniono zasady. Mistrzostwa składały się z czterech jednodniowych turniejów. Zapomniano jednak, ustalając ich terminy, że sezon 1998 roku był nietypowy ograniczony tylko do połowy roku. Ustalono, że dwa turnieje odbędą się wiosną a dwa następne jesienią. Aby drużyny zostały sklasyfikowane, przyjęto udział w co najmniej trzech turniejach. Zespół Lechii brał udział w turniejach wiosennych w Sochaczewie i Sopocie. W obu zajął drugie miejsce i takie zajmował miejsce łącznie po tych dwóch turniejach. We wrześniu rozegrano trzeci turniej, w Siedlcach, zabrakło w nim zespołu Lechii, stąd w klasyfikacji łącznej spadli na trzecie miejsce. Czwarty turniej nie doszedł do skutku. Zgłosiły się tylko cztery zespoły. Zarząd PZR postanowił zaliczyć do klasyfikacji mistrzostw Polski 7 wyniki trzech turniejów dodając do punktacji bonusy 10-punktowe tym zespołom, które zgłosiły się do ostatniego turnieju. Jednocześnie utrzymano w mocy wymóg startu w minimum 3 turniejach. Tym sposobem zespół Lechii nie został w ogóle sklasyfikowany.
Po takim potraktowaniu zespół Lechii nie brał udziału w MP w rugby 7 aż do roku 2009. Wtedy to rozgrywano MP w rugby 7 w Sochaczewie. Udział swój zgłosili również biało-zieloni. Zespół Lechii w meczach grupowych pokonał AZS AWF Warszawa (mistrza Polski z 2008 roku) 29:19, potem AZS AWFiS Gdańsk 38:7. W ćwierćfinale Lechia pokonała Budowlanych Łódź 43:7 a w półfinale gospodarzy zespół Orkana 19:7. W finale na Lechię czekał zespół AZS AWF Warszawa. Mecz finałowy był zacięty, do przerwy biało-zieloni prowadzili 14:5, o zwycięstwie akademików (29:26) zadecydowała akcja przeprowadzona w ostatniej minucie spotkania, zakończona przyłożeniem zdobytym przez Kwernadze. Szkoda. Szczęście było blisko.
„Co się odwlecze to nie uciecze” to znane polskie przysłowie, które ma zastosowanie w przypadku udziału zespołu Lechii w MP rugby 7. 3 maja 2010 roku w Pruszczu Gdańskim odbyły się XV Mistrzostwa Polski w rugby 7. Wielki sukces odniosła drużyna Lechii zdobywając złoty medal. W eliminacjach zespół biało-zielonych pokonał kolejno: Flotę Gdynia 24:0, Skrę Warszawa 38:0. W półfinale pokonuje siódemkę Arki Gdynia 19:7, by w finale spotkać się z Bemowo AZS AWF Warszawa. Mecz był jednostronnym widowiskiem wygranym wysoko przez Lechię 42:5. Lechii udał się więc rewanż za porażkę w finale 2009 roku. Barw Lechii na MP 2010 bronili: Grzegorz Buczek, Jurij Bukhało, Łukasz Doroszkiewicz, Piotr Jurkowski, Robert Kwiatkowski, Robert Kuźmiński, Paweł Lenartowicz, Patryk Narwojsz, Piotr Piszczek, Tomasz Rokicki, Mariusz Wilczuk i Mateusz Zajkowski. Były też nagrody indywidualne. Piotr Jurkowski został uznany za najlepszego zawodnika turnieju zaś Patryk Narwojsz najlepszym zawodnikiem ataku.

Od tego czasu zespół Lechii nie ma sobie równych w MP rugby 7.
XVII Mistrzostwa Polski w rugby siedmioosobowym po raz pierwszy rozegrano w formule dwudniowego turnieju. Turniej ten rozgrywano w dniach 28-29 maja w Gdańsku na boisku przy Grunwaldzkiej. W eliminacjach zespół biało-zielonych pokonał kolejno: BBRC Łódź 63:14, Włókniarza Zgierz 33:0 zdecydowanie wygrywając swoją grupę.
W ćwierćfinale wygrywają z gdyńską Arką 40:5, w półfinale zwyciężają gdański AZS AWFiS 38:5. W finale wygrywają 17:5 z zespołem Orkana Sochaczew. Barw Lechii bronili: Ievgen Chaika, Karol Hedesz, Robert Kwiatkowski, Robert Kuźmiński, Paweł Lenartowicz, Patryk Narwojsz, Piotr Piszczek, Marek Płonka jr, Oleksandr Polianskyi, Bartłomiej Wójcik, Mariusz Wilczuk i Mateusz Zajkowski. Najlepszym zawodnikiem turnieju został uznany Bartłomiej Wójcik.

XVIII Mistrzostwa Polski w rugby siedmioosobowym odbyły się 18 VIII 2012 roku w Sochaczewie. Rugbiści Lechii obronili tytuł Mistrza Polski w tej odmianie rugby. Zespół biało-zielonych wygrał kolejno z: Posnanią Poznań 22:5, RK Unisław 52:0. W półfinale pokonuje siódemkę Orkana Sochaczew 31:7, by w finale pokonać Budowlanych Łódź 27:15. Barw Lechii na MP bronili: Piotr Jurkowski, Rafał Janeczko, Tomasz Hebda, Aleksander Nowicki, Marek Płonka, Mariusz Wilczuk, Piotr Piszczek, Karol Hedesz, Grzegorz Buczek, Bartłomiej Wójcik, Dawid Popławski i Cyprian Majcher. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Piotr Jurkowski.
XIX Mistrzostwa Polski odbyły się w dniach 17-18 sierpnia 2013 roku
w Sochaczewie. Zespół Lechii po raz kolejny nie zawiódł. W swojej grupie kolejno wygrywa z: Budowlanymi Łódź 21:0, z Posnanią Poznań 33:7, z Juvenią Kraków 32:7 i z Budowlanymi Lublin 38:7. W półfinale pokonują Orkan Sochaczew 14:10 a w finale Pogoń Siedlce 28:7. Skład zwycięskiego zespołu był następujący: Cyprian Majcher, Tomasz Rokicki, Piotr Jurkowski, Rafał Janeczko, Piotr Piszczek, Mateusz Zajkowski, Mariusz Wilczuk, Robert Kwiatkowski, Grzegorz Buczek, Karol Hedesz, Kornel Tadajewski, Bartłomiej Wójcik.
W 2014 roku odbyły się jubileuszowe XX mistrzostwa Polski w rugby 7. Od sezonu 2013/14 mistrzostwa Polski zostały rozbudowane. Jesienią 2013 roku rozegrano turniej kwalifikacyjny, wiosną 2014 roku cykl finałowy składający się z dwóch turniejów. Pierwszy odbył się 01 V w Sochaczewie, drugi w Gdańsku 12-13 VII. Zarówno w pierwszym jak i drugim najlepszy był zespół w biało-zielonych strojach. W Sochaczewie Lechia w meczach grupowych wygrywa z Posnanią Poznań 31:12 oraz dość niespodziewanie przegrywa z Budowlanymi Łódź 10:21. W półfinale wygrywa z Pogonią Siedlce 33:17 awansując do finału w którym rewanżuje się Budowlanym z Łodzi wygrywając zdecydowanie 36:0. MVP turnieju został Cyprian Majcher.
W drugim turnieju lechiści odnieśli komplet zwycięstw. W meczach grupowych pokonują kolejno: AZS Gdańsk 54:0, Pogoń Siedlce 63:0 oraz Ogniwo Sopot 31:19. W półfinale ponownie wygrywają z Ogniwem tym razem 26:0. W finale spotkali się z Orkanem który pokonali 26:19. MVP turnieju został Tomasz Rokicki.
Końcowa tabela MP w rugby 7-osobowym przedstawiała się następująco:

Lp Drużyna Punkty
1 LECHIA GDAŃSK 28
2 Orkan Sochaczew 22
3 Budowlani Łódź SA 22
4 Awenta Pogoń Siedlce 17
5 Ogniwo Sopot 16
6 AZS AWFiS Gdańsk 13

Jeszcze bardziej rozbudowane były rozgrywki w sezonie 2014/15. Zespoły w czterech grupach walczyły o awans do turniejów półfinałowych. Najlepsi z dwóch półfinałów spotkali się w rozgrywce finałowej. Turniej finałowy rozegrano w Gnieźnie. Biało-zieloni w finale w meczach grupowych wygrali kolejno z Legią Warszawa 54:7, Budowlanymi Lublin 34:7, z zespołami Igloo Ruda Śląska 66:0, Husara Bolesławiec 57:5 oraz z drużyną Unisławia Unisław 49:0. W półfinale wygrali z zespołem Orkana Sochaczew 26:0. W finale wygrali z zespołem Ogniwa 36:12. Zespół Lechii zdobył wtedy szósty z rzędu tytuł mistrzowski. To trudny do pobicia rekord. MVP finału został wybrany Mateusz Zajkowski. W turnieju finałowym oprócz Zajkowskiego w zespole biało-zielonych wystąpili: Tomasz Rokicki, Piotr Jurkowski, Robert Kwiatkowski, Marek Płonka jr, Piotr Piszczek, Grzegorz Buczek, Rafał Janeczko, Kewin Bracik, Patryk Narwojsz, Mariusz Wilczuk oraz Paweł Płoński.
W sezonie 2015/16 rozgrywki o tytuł mistrza Polski w rugby 7 kończyły dwa turnieje finałowe. Pierwszy turniej odbył się 14 VIII w Gnieźnie. Biało-zieloni w meczach grupowych wygrali kolejno z zespołami Tytana Gniezno 24:14, Obelisku Bełchatów 59:0, RK Białystok 43:0 oraz z drużyną Posnanii 33:17. W finale wygrali z zespołem Orkana Sochaczew 35:12.
W drugim turnieju, rozegranym 21 VIII w Sopocie, lechiści w meczach grupowych wygrywają z Ogniwem 33:17, z Orkanem 40:7 i dość niespodziewanie przegrywają
z Posnanią 7:12. W półfinale wygrywają z Tytanem Gniezno 19:0, a w finale spotkali się znowu z Orkanem Sochaczew, który pokonali 21:7. Drugi turniej i drugie zwycięstwo. Oczywistym jest zdobycie przez biało-zielonych tytułu Mistrza Polski w rugby 7. Po raz siódmy z rzędu.

Końcowa tabela MP 2016 w rugby 7 przedstawia się następująco:
Lp Drużyna Punkty
1 LECHIA GDAŃSK 20
2 Orkan Sochaczew 18
3 Tytan Gniezno 14
4 Ogniwo Sopot 14
5 Posnania 14
6 Budowlani SA Łodź 10
7 RC Częstochowa 7
8 Rugby Białystok 7
9 Szarża Grudziądz 3
10 Obelisk Bełchatów 3

W zespole Lechii udział w dwóch turniejach zanotowali: Mariusz Wilczuk, Mateusz Zajkowski, Mateusz Pawłowski, Paweł Boczulak, Robert Kwiatkowski, Robert Wójtowicz, Miłosz Popławski, Kewin Bracik, Piotr Piszczek, Rafał Janeczko. W jednym turnieju zagrali: Marek Płonka jr, Dariusz Wantoch-Rekowski, Grzegorz Buczek i Sebastian Beśka.

W 2017 roku doszło do przerwania wspaniałej serii zwycięstw Lechii w MP7. 25 czerwca na Gdańskim Stadionie Lekkoatletyki i Rugby odbył się finałowy turniej mistrzostw Polski w rugby 7-osobowe. Zespół Lechii zajął drugie miejsce, zdobywając srebrny medal. Lechia uległa w finale wzmocnionej, zawodnikami Arki, drużynie Posnanii. Skład srebrnej drużyny: Marek Płonka, Piotr Piszczek, Vian Riekert, Sheldon van den Berg, Paweł Boczulak, Robert Wójtowicz, Robert Kwiatkowski, Milan Kossakowski, Jędrzej Nowicki, Grzegorz Buczek, Patryk Narwojsz i Kewin Bracik.

Zespół Lechii Gdańsk – wicemistrz Polski w rugby 7-osobowe w 2017 roku
I wreszcie ostatni sezon. Wszyscy mają dobrze w pamięci turniej finałowy MP7 2018, który odbył się 23 VI 2018 roku w Poznaniu. Zespół pod dowództwem Yurija Bukhało wygrał rywalizację i odzyskał tytuł mistrza Polski w rugby 7. Po kolei Lechia wygrała z AZS AWFiS Gdańsk 48:0, Tytanem Gniezno 38:19, w półfinale z Orkanem Sochaczew 40:5 i w finale rewanżuje się Posnanii, za finał w 2017 roku, wygrywając 29:21. Skład mistrzowskiego zespołu: Konstantyn Bezwierhyi, Marek Płonka jr, Robert Kwiatkowski, Piotr Piszczek, Kewin Bracik, Robert Wójtowicz, Artur Fursenko, Krzysztof Smoliński, Rafał Janeczko, Anton Shashero, Krzysztof Fostiak, Nika Panchvlidze. Lechia zdobywając w tym roku ósmy tytuł wyrównała osiągnięcie zespołu AZS AWF Warszawa.

W latach 2009-18 zespół Lechii sięga osiem razy po rząd po tytuł mistrza Polski, dwa razy zdobywa wicemistrzostwo. To iście złota dekada!
Krótkie podsumowanie występów zespołu Lechii w MP7. Drużyna biało-zielonych łącznie zdobyła 8 złotych medali, 2 srebrne i 2 brązowe medale. Zespół Lechii w turniejach finałowych rozegrał 76 spotkań z czego 67 wygrał i 9 przegrał, w małych punktach 2369–654. Najwięcej udziałów w finałach MP7 ma na koncie Piotr Piszczek – 10, brał on udział we wszystkich finałach dekady 2009-18. Robert Kwiatkowski ma na koncie 9 udziałów w finałach, Grzegorz Buczek – 7, a Rafał Janeczko i Marek Płonka jr – po 6.

Zdjęcia: Michał Gołomb, Max Ziarra, sport.trojmiasto.pl

Autor: Damian Bocheński