Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

Runda pokoleń w RC Lechia Gdańsk

Zgrany, sprawdzony skład, uzupełniony o mocno wchodzącą młodzież i zawodników zagranicznych – a także powroty weteranów! To przepis RC Lechia Gdańsk na wiosenną rundę, w której chcemy ambitnie walczyć nie tylko o wysokie cele sportowe, ale przede wszystkim umacniać rugby w naszym mieście.

Jesienna runda Ekstraligi zakończyła się dla Lechii bardzo solidnie: po ambitnych meczach w ubiegłym roku zajmowaliśmy w tabeli trzecią pozycję, za Ogniwem Sopot i Orkanem Sochaczew. Po tegorocznych decyzjach PZRugby i rozegranym zaległym spotkaniu Ogniwo Sopot – Masterpharm Rugby Łódź, liderem tabeli są dziś Edach Budowlani Lublin.

Drugie miejsce zajmują jednak aż trzy drużyny – z takim samym dorobkiem punktowym!

Ogniwo Sopot, Orkan Sochaczew i RC Lechia Gdańsk mają po 30 „oczek” w tabeli Ekstraligi. Najlepszym bilansem małych punktów i bezpośrednich starć może pochwalić się Ogniwo, które dziś jest w tabeli drugie. Lechia ma ambicje na walkę o podium, ale w kolejce do medali stoją też Skra Warszawa, Masterpharm Łódź… To będzie ciekawa runda.

Zaczynamy ją z mocnym zespołem, od meczu jeszcze zaległego z 2021 r. – spotkamy się w nim w Sopocie z Ogniwem już w tę sobotę, o 16:00.

– W nową rundę wchodzimy odważnie i pewnie. Rugby w Gdańsku łączy pokolenia, chcemy dbać o ciągłość drużyny, dlatego nie planowaliśmy żadnych rewolucji. Spokojnie przepracowaliśmy okres przygotowawczy, bazujemy na trzonie drużyny znanym z lat ubiegłych. Uzupełniamy go zdolną młodzieżą, która potrafi zrobić różnicę na boisku i punktować. Zakontraktowani gracze z RPA, którzy również stanowią o sile Lechii, są też już z nami. W Gdańsku doskonale się odnaleźli i zaaklimatyzowali, niektórzy z nich grają już trzecią rundę i stanowią ważną część zespołu – mówi Maciej Olszewski, prezes RC Lechia Gdańsk.

Gracze zagraniczni to m.in. filar Andile Ngonyama, ale również Claude Johannes, który mocnymi rajdami i pracą w rucku w ubiegłym sezonie dał się we znaki przeciwnikom oraz szybcy Zavien Klaasen i Jason Makhari. Nowym nabytkiem jest Ralton Navan October, który zajmie pozycję nr 10 – zastąpi na niej Lusandę Xakwana.

Gdańsk jest jednak atrakcyjny dla zawodników z zagranicy: o dobrej atmosferze może świadczyć chociażby to, że w nowej rundzie znów zobaczymy w składzie Lechii… Colina Nyaodę! Gracz młyna zaczynał swoją polską przygodę z rugby u nas, później spędził ubiegłą rundę w Pogoni Siedlce, ale wraca nad morze.

Fundamentem drużyny będą jednak nazwiska doskonale znane z poprzednich lat: Grzegorz Buczek, Rafał Witoszyński, Marek Płonka jr, Michał Krużycki, Sebastian Kacprzak, Milan Kossakowski, Igor Olszewski, Kewin Bracik, Dawid Wesołowski, Robert Wójtowicz stanowią o sile drużyny.

Trener Jurij Buchało na pewno będzie miał w kim wybierać – do gry gotowych i chętnych jest 37 zawodników, choć kontuzje nas nie ominęły: dotknęły Rafała Lademanna i Rafała Janeczko, którzy wracają do zdrowia.

Ważnym wzmocnieniem jest też młodzież, która odważnie wchodzi do drużyny. Kuba Romanowicz dał się poznać w 2021 roku z dobrej strony podczas meczu ze Skrą Warszawa, gdzie samymi kopami zdobył 11 punktów, Jerzy Wojnicz dzielnie stawał w młynie naprzeciwko największych filarów Ekstraligi – a młodych talentów pukających do pierwszej drużyny jest u nas znacznie więcej. Grają zarówno zarówno w rugby XV, jak i w rugby 7, olimpijskiej odmianie tej dyscypliny. Przypomnijmy, że w „siódemkach” po rundzie jesiennej Lechia prowadzi w turnieju mistrzowskim.

– To nas bardzo cieszy. Lechia ma być zespołem, w którym łączą się doświadczenie zawodników Ekstraligi, energia młodych oraz umiejętności rugbowe z południowej półkuli. Dużą wagę przykładamy też do rozwoju dzieciaków – trenuje ich u nas grubo ponad setka. Rozwijamy nasz projekt krok po kroku, budując na lata. Wynik jest oczywiście bardzo ważny, bo to przecież sport, ale równie istotna jest budowa zespołu, który z sezonu na sezon pnie się w górę oraz społeczności wokół zespołu: pasjonatów, partnerów, sponsorów – komentuje prezes Maciej Olszewski.

Taka koncepcja przyciąga również zawodników Lechii, którzy reaktywują kariery i wnoszą do drużyny dodatkowe doświadczenie z ligowych boisk.

W ten sposób do gry wrócił w ubiegłej rundzie „Kwiatek”, czyli znany i lubiany Robert Kwiatkowski, który mocno walczył w wygranym meczu z Masterpharm Rugby Łódź i zobaczymy go  również w meczach na wiosnę. Wracają także Karol Hedesz i Sebastian Lisiecki – bardzo się cieszymy!

Będzie co oglądać – na wiosnę zobaczymy pięć meczów w domu, na stadionie przy Grunwaldzkiej.

Z kim zagramy w domu?

  • X kolejka, RC Lechia Gdańsk – MKS Pogoń Siedlce – 12.03.2022 r. (sobota), godz. 13.00
  • XI kolejka, RC Lechia Gdańsk – Posnania Poznań – 02.04.2022 r. (sobota), godz. 15.00
  • XIII kolejka, RC Lechia Gdańsk – Edach Budowlani Lublin – 23.04.2022 r. (sobota), godz. 15.00
  • XV kolejka, RC Lechia Gdańsk – Ogniwo Sopot – 15.05.2022 r. (niedziela), godz. 14.00
  • XVII kolejka, RC Lechia Gdańsk – RC Orkan Sochaczew – 04.06.2022 r. (sobota), godz. 13.00

Do zobaczenia na meczach!

Szeroka kadra RC Lechia Gdańsk w rundzie wiosennej:

Młyn: Sebastian Beśka, Grzegorz Buczek, Radosław Dabkiewicz, Karol Hedesz, Claude Johannes, Jakub Jopek, Sebastian Kacprzak, Norbert Kamoń, Sylwester Koper, Piotr Kopernik, Milan Kossakowski, Michał Krużycki, Robert Kwiatkowski, Sebastian Lisiecki, Andile Ngonyama, Colin Nyaoda, Igor Olszewski, Michał Plich, Marek Płonka, Krzysztof Smoliński, Rafał Witoszyński, Jerzy Wojnicz

Atak: Paweł Boczulak, Kewin Bracik, Miłosz Bracik, Paweł Bystrzyński, Sebastian Dobkowski, Zavien Klaasen, Antoni Kopecki, Bartosz Kruszczyński, Jason Makhari, Olaf Niespodziany, Ralton October, Tomasz Rokicki, Jakub Romanowicz, Dawid Wesołowski, Robert Wójtowicz.