Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

Mecz jesieni? To możliwe! Gramy z Budowlanymi Lublin

Już w sobotę zapraszamy na mecz z Budowlanymi Lublin! Drużyna z Lublina atakuje pozycję na pudle, my też mamy ambicję się tam dostać. Zapowiada się bardzo ciekawe spotkanie!

Tymczasem przed meczem proponujemy rzut oka na dotychczasową naszą rywalizację z Budowlanymi z Lublina – tekst p. Damiana Bocheńskiego, pierwotnie opublikowany na profilu FB Pomorskiego Związku Rugby.

W najbliższą sobotę, 29 października o godz. 13.00, czeka na kibiców rugby mecz drużyny Lechii z zespołem Budowlanych Lublin. Jak zwykle przy okazji meczu warto przybliżyć kibicom drużynę z Lublina oraz przypomnieć pojedynki biało-zielonych z lubelskimi rugbistami.

Rugby w Klubie Sportowym Budowlani jest od początku jego istnienia. W styczniu 1975 roku ukazały się w lubelskiej prasie informacje o powstaniu nowego klubu w Lublinie. Na bazie Spójni LSM powstał KS Budowlani Lublin. Powstały wtedy dwie sekcje: kajakowa i rugby. Inicjatorem powstania sekcji rugby był przybyły z Wybrzeża – Leszek Naskręt – były sekretarz BKS Lechia Gdańsk. Naskręt działający w federacji sportowej „Budowlani” dostał wtedy za zadanie stworzenie silnego klubu sportowego w Lublinie.

Pierwsze treningi rugbistów odbyły się już w lutym 1975 roku. Pierwszym trenerem został Jan Jagieniak. Jako ciekawostkę można podać fakt, że na pierwszy swój obóz sportowy rugbiści Budowlanych wyjechali do… Gdańska, zakwaterowani byli na sali gimnastycznej obiektu przy ul. Traugutta 29.

Jesienią 1975 roku rugbiści Budowlanych zadebiutowali w rozgrywkach II ligi. Pierwszy mecz ligowy rozegrali 7 września 1975 roku na stadionie Lublinianki. Przeciwnikiem był zespół Bałtyku Gdynia, który wygrał ten pojedynek 10:9. Skład Budowlanych w tym historycznym pojedynku był następujący: Zbigniew Szarlip (Lech Mirosław), Roman Lajfert, Adam Borys, Leszek Dulik, Tadeusz Sałamacha, Wojciech Morawski, Mieczysław Leonko, Tomasz Radomiński (Krzysztof Mikiciuk), Jan Aleksandrowicz, Andrzej Krawczyk, Zbigniew Jakubowski, Marian Florek, Mieczysław Sadownik, Marian Perzyna i Jan Jagieniak.

Ten pierwszy sezon w II lidze okazał się być wielkim sukcesem. Zespół Budowlanych zajął w rozgrywkach drugie miejsce, premiowane awansem do I ligi. W sezonie 1976/1977 młody i niedoświadczony zespół z Lublina był skazany na porażki w I lidze. W sezonie drużyna Budowlanych odniosła tylko dwa zwycięstwa, oba z zespołem Ogniwa Sopot – również beniaminkiem. Dzięki tym dwóm zwycięstwom lublinianie zajęli przedostatnie miejsce w I lidze, które skutkowało koniecznością rozegrania meczu barażowego z drużyną Orkana Sochaczew. Mecz ten wygrał zespół z Lublina 21:10 i pozostał w I lidze.

W I lidze drużyna Budowlanych grała jeszcze w następnym sezonie, który niestety dla nich zakończył się degradacją do II ligi. Sezon 1978/1979 rugbiści Budowlanych zakończyli zwycięstwem w II ligi i ponownym awansem na najwyższy poziom rozgrywkowy. W I lidze Budowalni grali w latach 1978–1982, potem przez dwa kolejne sezony była II liga. Od 1985 roku aż do 2007 roku zespół Budowlanych grał nieprzerwanie w I lidze. Pierwsza połowa lat 90. to okres największych sukcesów pierwszego zespołu. Drużyna Budowlanych stanowiła wtedy ścisłą czołówkę grającą o medale mistrzostw Polski. Dwukrotnie Budowlani byli wicemistrzem Polski (1990, 1992). Kolejnym dobrym okresem było początek XXI wieku. Świadczy o tym zdobyty Puchar Polski (2002) i brązowy medal mistrzostw Polski (2003). W 2007 roku Budowlani doświadczyli kolejnego spadku na niższy poziom rozgrywek. W sezonie 2010/2011 zanotowali awans na najwyższy poziom rozgrywek (nazywany już wtedy Ekstraligą). Spadli z niej do I ligi w 2014 roku i powrócili do niej ponownie w 2016 roku.

Największe sukcesy rugbistów z Lublina to wspomniane wcześniej dwa tytuły wicemistrza Polski (1990, 1992), a także trzy brązowe medale mistrzostw Polski (1991, 1993, 2002), zdobycie Pucharu Polski (2002). Duże sukcesy rugbiści Budowlanych odnosili również w niższych kategoriach wiekowych. Np. juniorzy zostali trzykrotnie mistrzami Polski (1988, 2010, 2013), zaś kadeci dwukrotnie (2007, 2011).

Do najlepszych, najbardziej utytułowanych zawodników sekcji można zaliczyć: Stanisława Więciorka, Jana Jagieniaka, Czesława Jagieniaka, Bogdana Stasiuka, Dariusza Głogowskiego, Mirosława Mańkowskiego, Piotra Misiaka, Tomasza Stępnia, Piotra Jurkowskiego, Stanisława Powała-Niedźwieckiego, Zbigniewa Mirosza, Mariana Florka, Rafała Janeczko, Piotra Chodunia, Piotra Muchowskiego i wielu, wielu innych.

Krótko o historii pojedynków drużyny Lechii z zespołem Budowlanych.

Pierwszy mecz ligowy obu zespołów odbył się 26 września 1976 roku w Gdańsku na boisku Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza. Zwyciężyła Lechia 25:6, rewanż w Lublinie również zwycięski dla biało-zielonych (13:7). W następnym sezonie w Lublinie po raz trzeci zwyciężają biało-zieloni (18:15). Mecz rewanżowy w Gdańsku (7 V 1978) przyniósł niespodziewaną porażkę Lechii. Fatalna gra i porażka 6:28. Trudno dociec, co było przyczyną tak słabej postawy. Wynik ten praktycznie przekreślił wtedy szanse zespołu Lechii na brązowy medal. W sezonie 1980 roku zespół lubelski był dwukrotnie lepszy (9:21, 6:10), a następny sezon przyniósł po jedynym zwycięstwie obydwu drużynom.

Następne sezony przyniosły dominację drużyny Lechii, którzy do sezonu 1990 r. w 12. meczach odnieśli 10 zwycięstw. Lata 1990 – 1992 to tłuste lata dla drużyny lubelskiej, która plasowała się w ścisłej czołówce ligowej tabeli. W pojedynkach z Lechią na 8 meczów wygrali w 6.

Lata 1993–2002 to „złota dekada” biało-zielonych, widać to wyraźnie również w pojedynkach Lechii z drużyną lubelską. Rozegrano wtedy 23 mecze w których aż 22 zwycięstwa odnieśli lechiści.

Sytuacja zmieniła się w sezonie 2002/2003, w którym lepsi okazali się Budowlani, w 3 pojedynkach odnieśli 2 zwycięstwa, w tym najważniejsze w meczu o 3. miejsce (19:18).

Późniejsze lata (do 2018 włącznie) to ponowna dominacja biało-zielonych, którzy wygrali wszystkie 22 pojedynki. Ostatnie cztery lata (2019–2022) przyniosły wyrównane mecze obydwu drużyn. Trzy zwycięstwa Lechii (w tym jedno walkowerem) i trzy zwycięstwa lublinian. W ostatnim meczu tych drużyn, rozegranym w Gdańsku 23 IV 2022, zwycięstwo odniosła Lechia 41:36

Do chwili obecnej zespoły Lechii i Budowlanych rozegrały 81 meczów ligowych. Biało-zieloni wygrali 64 pojedynki, a w 17. schodzili pokonani. W małych punktach jest 2547–998 dla Lechii. Najwyższe ligowe zwycięstwo w pojedynkach tych drużyn odniosła Lechia (112:7 w 2014 r.). W meczach Pucharu Polski drużyny Lechii i Budowlanych spotkały się 7-krotnie. 6 razy wygrali biało-zieloni a jeden raz zespół z Lublina. W małych punktach jest 252–52 dla Lechii.

W obecnie trwającym sezonie wyżej w tabeli jest zespół Budowlanych – 4. miejsce z 23. punktami, Lechia jest 6. z 20. punktami. Sobotni mecz jest pierwszym meczem tych drużyn w tym sezonie.

Zapraszamy!

ul. Grunwaldzka 244, 28. października, godz. 13.00

Wstęp wolny.

SKŁAD:

Igor Olszewski, Grzegorz Buczek, Andile Ngonyama, – Milan Kossakowski, Michał Krużycki – Marek Płonka, Colin Nyaoda, Krzysztof Smoliński – Paweł Boczulak – Toring Sachin – Bartosz Kruszczyński, Zavien Klaasen, Robert Wójtowicz, Igor Górniewicz, Payi Xolela

Jerzy Wojnicz, Mikołaj Wieczorkowski, Sylwester Koper, Robert Kwiatkowski, Rafał Janeczko, Aleksander Czerniak, Jakub Romanowicz, Mateusz Kolas