Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

Nowoczesny stadion do rugby i lekkoatletyki jest już gotowy

Oficjalne otwarcie w sobotę, 22 października, o godz. 14. W ramach inauguracji festyn rodzinny oraz mecz rugby pomiędzy Lechią Gdańsk i Ogniwem Sopot. – To długo wyczekiwana inwestycja, jeden z nielicznych na Pomorzu obiektów o tak wysokim standardzie – przekonuje Leszek Paszkowski, dyrektor gdańskiego MOSiR.


Gdański Stadion Lekkoatletyczny i Rugby, bo taką oficjalną nazwę będzie nosił obiekt przy al. Grunwaldzkiej 244, to boisko do rugby z naturalną nawierzchnią, oświetleniem i pomiarem czasu oraz boisko treningowe. Są tutaj także urządzenia lekkoatletyczne: rzutnie do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem, skocznie do skoku wzwyż i o tyczce, dwie skocznie w dal, 8-torowa bieżnia okrężna i bieżnia prosta.

Przy obiekcie wybudowano miejsca parkingowe dla autokarów oraz prawie 70 miejsc dla samochodów, osób niepełnosprawnych i wozu transmisyjnego. Dla widzów przygotowano 1000 miejsc, także dla niepełnosprawnych.

– Profesjonalne oświetlenie, lepsza murawa, miejsca parkingowe i porządne trybuny – rugbiści Lechii nie kryją zadowolenia z nowego obiektu.

Fot. Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

Stadion przy al. Grunwaldzkiej 244 powstał w ramach modernizacji dotychczas funkcjonującego boiska należącego do Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej. Teraz za administrowanie obiektem będzie odpowiedzialny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

W przyszłości powstaną dodatkowe szatnie, pomieszczenia do przeprowadzania kontroli antydopingowych i tereny rozgrzewkowe.

– To długo wyczekiwana inwestycja, jeden z nielicznych na Pomorzu obiektów o tak wysokim standardzie. Cieszymy się, że lekkoatleci oraz rugbyści otrzymają najwyższej klasy, uniwersalny stadion, który będzie służył przede wszystkim młodzieży – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR.

Oficjalne otwarcie obiektu już w sobotę, 22 października, o godz. 14. Uroczystą wstęgę przetnie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w towarzystwie znanych lekkoatletów, m.in. Anny Rogowskiej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększenie...

Nie zabraknie sportowych atrakcji dla gdańszczan, bo wcześniej o godz. 12 rozpocznie się Festyn Rodzinny. Przed oficjalną ceremonią otwarcia ponad 100 młodych lekkoatletów z terenu Gdańska oraz województwa pomorskiego zaprezentuje się zgromadzonej publiczności w konkurencjach królowej sportu. Na rzutniach pojawią się oszczepnicy, uczestnikami będą czołowi polscy zawodnicy z mistrzynią świata juniorów z 2016 r. Klaudią Maruszewską na czele. Pokazom sportowym towarzyszyć będzie miasteczko lekkoatletyczne z zabawami w ramach programu “Lekkoatletyka dla Każdego”.

Rozegrane zostaną również turnieje młodzieżowe: Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Rugby 7 oraz ogólnopolski turniej rugby dzieci i młodzieży. Wszystkie mecze będzie można obejrzeć bezpłatnie.

Tego dnia o gody. 16.30 rozpoczną się uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia klubu rugby Lechia Gdańsk.

W niedzielę rugbyści zapraszają na godzinę 14.30, kiedy to odbędzie się półfinał mistrzostw Polski w rugbowych siódemkach (dyscyplina olimpijska) kadetów i juniorów.

Na trybunach zasiąść może 1000 osób

Na trybunach zasiąść może 1000 osób
Fot. Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl
Rzut dyskiem

Rzut dyskiem
Fot. Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl
Skok o tyczce

Skok o tyczce
Fot. Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl
Rugby

Rugby
Fot. Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl
Bieżnia do biegów

Bieżnia do biegów
Fot. Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

Nowy obiekt kosztował nieco ponad 12 mln zł, inwestycję w kwocie prawie 5 mln zł dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Z nowego stadionu korzystać będą mogły wszelkie podmioty (szkoły, kluby, związki sportowe, osoby indywidualne itd.). Z uwagi na ograniczoną dostępność uwarunkowaną zapisami gwarancji, priorytetowo będą traktowane konkurencje lekkoatletyczne i rugby, a boisko ze sztuczną murawą będzie mogło być wykorzystywane przez szkoły w ramach lekcji wychowania fizycznego. Możliwość organizowania imprez najwyżej rangi, np. mistrzostw Polski będzie możliwa po wybudowaniu zaplecza szatniowo-sanitarnego.

– Nowy stadion to same zalety nie tylko dla naszej drużyny, ale także dla rozwoju sportu wśród młodzieży – zaznacza Piotr Lipkowski, trener gdańskich rugbistów.

doka /gdansk.pl