Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

MECZE LECHII Z „SIEDLCAMI”

MECZE LECHII Z „SIEDLCAMI”

Damian Bocheński

Sobotni mecz rugbistów Lechii z zespołem Pogoni Siedlce jest okazją do przedstawienia rugbistów z Siedlce oraz przypomnienia krótkiej historii potyczek biało-zielonych z nimi.

Początki rugby w Siedlcach sięgają 1979 roku. Wtedy powołano sekcję rugby przy Wojewódzkiej Federacji Sportu w Siedlcach. Sekcja kilkakrotnie zmieniała przynależność klubową. Mieliśmy rugby w KS MOSiR Siedlce, RKS VIS Siedlce aż wreszcie w 1993 roku sekcja rugby trafiła pod skrzydła MKS Pogoń Siedlce.

Drużyna z Siedlec przez wiele lat była typową drużyną, która była za słaba na pierwszą ligę a za mocna na drugą. Wiele razy awansowała do pierwszej ligi by wkrótce z niej spaść do drugiej. Długo największym ich sukcesem był awans do finału Pucharu Polski w 1987 roku.

Wszystko zmieniło się w 2012 roku. Zespół z głównym sponsorem, firmą Awenta, stał się wtedy jedną z głównych sił w ekstraklasie. W sezonie 2013/14 przyszedł, jak na razie, największy sukces sekcji. Srebrny medal mistrzostw Polski w rugby 15-osobowe.

Kilka słów na temat meczów rugbistów Lechii z rugbistami z Siedlec. Ograniczmy się tylko do meczów ligowych. Pierwszy mecz pomiędzy zespołem Lechii a drużyną z Siedlec (VIS Siedlce) miał miejsce 5 kwietnia 1988 roku w Siedlcach. Wygrała drużyna Lechii 14:3. W rewanżu było już 52:6 dla Lechii. Duża dysproporcja pomiędzy biało-zielonymi a drużyną siedlecką. I tak było do 2012 roku. Wysokie zwycięstwa zespołu Lechii. Jedynym wyjątkiem był sezon 1992 roku. Wtedy rozegrano tzw. rundę wstępną w której los zetknął Lechię z drużyną MOSiR Siedlce. W pierwszym meczu, w Gdańsku, wysoko wygrywa Lechia 82:0. Na rewanż trener Zieliński desygnował praktycznie rezerwowy skład, dlatego też rugbistom
z Siedlec udało się wtedy zremisować (16:16).

W przedostatniej kolejce rundy zasadniczej sezonu 2008/09 rugbiści Lechii w Siedlcach pokonali Pogoń w astronomicznych rozmiarach 123:5! To jedno z najwyższych zwycięstw Lechii w rozgrywkach ligowych. Najwyższe odniesione na wyjeździe.

Aż przyszedł sezon 2012/13. Zespół beniaminka Pogoni Siedlce, trzeba zaznaczyć wzmocniony kadrowo, stał się rewelacją rozgrywek. Jako pierwsza przekonała się o tym Lechia. Na własnym boisku Lechia, wtedy karnie grała na stadionie w Pruszczu Gdańskim, przegrała z Pogonią 19:26. Kilka miesięcy później podrażnieni lechiści nie dają już Pogoni szans w rewanżu. Wygrywają w Siedlcach 31:15.

W następnym sezonie mała powtórka. Pierwszy mecz Pogoni z Lechią w Gdańsku na stadionie przy ulicy Traugutta. I druga porażka biało-zielonych. Tym razem 16:24. Rewanż w Siedlcach wygrywają lechiści 30:13. W tamtym sezonie doszło też do trzeciego pojedynku pomiędzy Lechią a Pogonią. Był to mecz finałowy o tytuł Mistrza Polski. Mecz rozegrano 6 lipca 2014 roku na stadionie przy ulicy Traugutta, w pięknej wieczornej scenerii, przy sztucznym oświetleniu. Mecz ten był popisem zespołu Lechii, który był bezapelacyjnie lepszy wygrywając 36:3.

W sezonie 2015/16 rozegrano dwa mecze Lechii z Pogonią. Jesienią 2015 roku w Siedlcach Lechia wygrywa 25:22. Zwycięstwo zapewniając sobie w ostatniej minucie po solowej akcji Roberta Kwiatkowskiego. W połowie kwietnia 2016 r. odbył się rewanż wysoko wygrany przez Lechię 52:14.

Podsumujmy mecze Lechii z rugbistami z Siedlec. Do tej pory zanotowaliśmy 21 meczów ligowych pomiędzy tymi drużynami. Aż 18 razy zwycięstwo zanotowali rugbiści Lechii, tylko dwa razy zwyciężali siedlczanie, a raz mieliśmy remis. W małych punktach mamy 863-206 dla Lechii.