Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

RUGBY TO WIĘCEJ NIŻ SPORT

Szeroko rozumiana czysta gra, w której przestrzegane są normy wartości, jest obrazem postawy sportowca, który przestrzega etyki gentlemeńskiej osadzonej w systemie wartości i sposobie życia.

Rugbistą jest się przez całe życie a, jedną z najważniejszych wartości w etosie rugbisty jest przede wszystkim szacunek, kultura oraz dobre wychowanie. O wychowaniu pisał Platon, który głosił, iż jest to proces przebiegający przez całe życie człowieka i polegający na formowaniu go w oparciu o idealny obraz bytu i prowadzący do oglądu prawdziwej, idealnej rzeczywistości.
Jednym z podstawowych pojęć, charakteryzującym dyscyplinę oraz całą otoczkę wokół Rugby jest „kultura”. Termin według słownika PWN jest wieloznaczny. Przez przedstawicieli różnych nauk został zinterpretowany w wieloraki sposób. Kultura najczęściej jest rozumiana jako całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa.
Rugbiści w życiu tworzą jeden silnie zgrany team, który funkcjonuje także poza murami reprezentowanego klubu. W drużynie obowiązują zasada „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” Szacunek dla kolegów i trenera, to nie tylko element scalający ze sobą członków drużyny. Na respekt i pomocna dłoń zasługuje także przeciwnik.Wielokrotnie podczas meczów widoczne są sytuacje kiedy dwóch zawodników przeciwnej drużyny podają sobie dłonie w celu podniesienia się z murawy. Często zdarza się, że zawodnik doznaje poważnej kontuzji podczas walki i potrzebna jest szybka pomoc. W takich sytuacjach pierwszą pomoc udzielają osoby znajdujące najbliżej. Niejednokrotnie bywa, że właśnie najbliżej znajduje się rywal z boiska.

Sobotnia podróż drużyny RC Lechii Gdańsk na II turniej eliminacyjny do przyszłorocznych MP seniorów w rugby 7 przebiegała z przygodami. Wynajęty bus wiozący zawodników do Łodzi na wysokości Grudziądza uległ awarii. Próba naprawy auta bez specjalnego sprzętu dłużyła się, konieczna była pomoc profesjonalnego serwisu naprawczego.

Czas uciekał, a liczba kilometrów do Łodzi nie malała. Cała piękna historia, cyklicznie zdobywanych medali MP stanęła na krawędzi. Nieobecność naszego zespołu w II turnieju eliminacyjnym do MP spowodowałby nieklasyfikowanie. Tym samym zostalibyśmy wykluczeni z finałowego turnieju o tytuł mistrzowski. — tłumaczy kierownik drużyny.

Szczęście tego dnia, jednak dopisywało Biało — Zielonym. Na stacji benzynowej spotykają osoby udające się prywatnymi autami do Łodzi na obchody 60-lecia Polskiego Związku Rugby. Liczba wolnych miejsc w prywatnych autach jest na tyle wystarczająca, aby cała drużyna dotarła na turniej przed czasem.

Wielkie „DZIĘKUJĘ” leci w stronę naszego trenera od przygotowania motorycznego Marka Fostiaka oraz reprezentantów Sopockiego Ogniwa Michała Szymborskiego, Bartosza Marczewskiego oraz Tomasza Formeli za pomoc w przetransportowaniu zawodników RC Lechii Gdańsk do Łodzi.