Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

SYMBOLE I BARWY – KOSZULKI

Symbole powinny nieść za sobą ładunek emocjonalny, wyzwalający spora dawkę pozytywnej adrenaliny. Współczesne wychowanie w rugby jest elementem integralnego wychowania, rozwoju, doskonalenia i wzbogacenia osobowości i pojmowania zdrowego stylu życia. Bardzo istotne jest to, aby wszystkie klubowe symbole nie prowadziły do wzmagania się wrogich tendencji wobec przedstawicieli innych klubów i narodów, ale aby wykorzystywane były do identyfikacji oraz wzmagały patriotyzmem i poczucie obywatelskości.

Publikujemy II część z serii “Symbole i Barwy” tym razem przedstawiamy wam historie rugbowych koszulek, w których grała Lechia.

Pierwszy sezon w wykonaniu rugbistów Lechii odbył się jesienią 1956 roku. Niestety, brak konkretnych informacji dotyczących strojów, w jakich grali wtedy zawodnicy. Jedyną informacją jest zdjęcie w artykule „Rugby coraz żywotniejsze, który ukazał się 18 września 1956 roku w „Dzienniku Bałtyckim”. Zdjęcie przedstawia fragment meczu Lechia – Stal rozgrywanego na stadionie przy ulicy Traugutta. Oba zespoły występowały w podobnych strojach, jasne koszulki, ciemne spodenki. Tą i inne koszulki rugbistów możecie zobaczyć w muzeum Lechii Gdańsk, które mieści się na stadionie Energa Gdańsk.

Wiadomo, że w latach 1957-1958 podstawowym ubiorem był zestaw zielona bluza z charakterystycznym białym pasem w kształcie rozwartej litery „V” na piersiach, czarne lub białe spodenki, zielone getry. W sezonach 1958 i 1959 roku Lechici wiele meczów zagrali w charakterystycznych bluzach w biało-niebieską kratę plus czarne spodenki. W sezonie 1960 roku podstawowym strojem był zestaw składający się z bluz w poprzeczne biało-zielone paski, białe spodenki, getry w podobne jak na bluzach biało-zielone paski.

W sezonie 1959 roku pojawił się zestaw, który był używany do końca sezonu 1964 roku.  Składał się z bluz, która od góry była zielona, od linii piersi w dól biała, miała też biały kołnierzyk. Spodenki białe lub zielone, a getry najczęściej w biało-zielone poprzeczne paski.

W sezonie 1965 roku strój składał się z białych koszulek, spodenek i getrów. W latach 1966 – 1968 obowiązywał zestaw zbliżony do tego z lat 1959-1964. Jedyną różnicą była zygzakowata linia rozgraniczająca zieleń od bieli na koszulkach oraz zielone kołnierzyki. Równolegle pojawiła się wtedy mutacja tego zestawu z bluzą, w której od góry był kolor biały, a na dole zielony. Zielony był również kołnierzyk. W latach 1969-1972 zespół Lechii często grał w strojach z charakterystycznym elementem, jakim był herb Lechii na bluzach. Bluza miała kolor zielony, białe rękawki oraz herb Lechii na lewej piersi. Spodenki zielone, getry najczęściej białe.

W połowie lat 70. XX wieku zespół Lechii rozgrywał mecze w strojach, w których dominowała zieleń. W latach 1982 -1984 podstawowym strojem był zestaw składający się z zielonej koszulki i z czarną obwódka przy szyji, spodenki czarne z białymi lampasami, getry białe. W latach 1986-1987 rugbiści Lechii grali w granatowych bluzach z białymi kołnierzykami, w białych spodenkach i getrach koloru granatowego lub czerwonego.

 

 

W połowie 1987 roku pojawił się zestaw, w którym charakterystyczne były koszulki w biało-zielone poprzeczne pasy z białymi kołnierzykami, białe spodenki i czerwone getry.

Przez kilkanaście następnych lat zestawy strojów modyfikowano, jednakże podstawowy motyw, czyli poprzeczne biało-zielone pasy, pozostały bez zmian. Dziennikarze sportowi często nazywali drużynę rugbistów Lechii pasiakami.

Przyjrzyjmy się zatem mutacjom pasiaków w następnych latach. Na strojach z lat 1990– 1991 pasy są szersze niż na tych z lat 1987–1989, zieleń jest również nieco ciemniejsza. Na bluzach pojawił się po raz pierwszy w historii emblemat jednego ze sponsorów sekcji – fr- my Digital. Całość uzupełniały białe spodenki i zielone getry.

W latach 1992–1995 podstawowym ubiorem był zestaw składający się z bluzy w biało-zielone pasy. Szerokość pasów podobna jak w zestawie z lat 1987–1989 z tą różnicą,  że pasy miały ciemno zgniłozielony odcień. Również na tych koszulkach czasami pojawiały się emblematy sponsorów, np. Cerber. Spodenki zielone lub białe, getry najczęściej zielone.

W latach 1996–1997 oficjalnym tytularnym sponsorem sekcji była firma Beaver. Zespół grał wtedy w dwóch nowych zestawach strojów. W pierwszym zestawie koszulki miały charakterystyczne poziome biało-zielone pasy, o szerokości zbliżonej jak w strojach z lat 1990–1991. W drugim zestawie koszulki były w tonacji ciemnogranatowej z żółto-niebiesko-zielonymi pasmami. Na wszystkich koszulkach obu zestawów widniał napis sponsora – Beaver. Dla obu zestawów spodenki były czarne, getry zielone z białym paskiem u góry.

Zimą 1998 roku nastąpiła zmiana sponsora tytularnego. Nowym została firma ubezpieczeniowa TUiR „Gwarant”. Zespół grał w dwóch zestawach strojów. Pierwszy to znany już zestaw z ciemnogranatowymi koszulkami z żółto-niebiesko-zielonymi pasami, z tym że z napisem „Gwarant”. Drugi zestaw był w stylu drużyny All Blacks. Czarne koszulki z białymi kołnierzykami, z przodu napis „Gwarant”, czarne spodenki i czarne getry z białym paskiem u góry.

W marcu 1999 roku doszło do kolejnej zmiany sponsora tytularnego, zostało nim Pomorskie Towarzystwo Leasingowe SA. Odtąd bluzy były kolory popielatosiwego, pośrodku poziomy pomarańczowy pas z dużym napisem „PTL”, poniżej mniejszymi literami „Leasing”. Spodenki czarne, podobnie getry .

W sezonie 1999/2000 zespół Lechii początkowo występował w strojach z poprzedniego sezonu. W drugiej połowie kwietnia 2000 roku podpisano umowę sponsorską z firmą Robod SA. Od tego momentu zespół Lechii grał w nowych strojach składających się z granatowych bluz z białymi kołnierzykami oraz czarnych spodenek i getrów. Na bluzach logo firmy Robod (w zielonym kolorze).

W latach 2000–2002 zespół Lechii najczęściej występował w dwóch zestawach strojów. Pierwszy zestaw to koszulki w tradycyjne poziome biało-zielone pasy. Szerokość pasów zbliżona do tych ze strojów z lat 1996–1997. Oczywiście na koszulkach widniało logo firmy Robod. Koszulki drugiego zestawu również w biało-zielonych kolorach. Zamiast poziomych pasów cztery pola w układzie szachownicy, dwa białe i dwa zielone. W obydwu zestawach spodenki były koloru czarnego lub zielonego, getry zielone z białymi paskami u góry.

Lata 2003–2005 to kilka następnych zestawów strojów. Jeden był z granatowymi koszulami i czerwonymi spodenkami (ryc. 2.86), drugi z zielonymi koszulami, a trzeci – z koszulami w poziome biało-zielone pasy. W tych dwóch zestawach spodenki miały kolor czarny. We wszystkich trzech zielone getry z kilkoma paskami białymi u góry. Cechą wspólną tych zestawów był napis na koszulkach związany sponsorem – firmą Agares Bosch.

W latach 2006–2008 Lechia miała dwóch istotnych sponsorów klubu. Były to firma Saur Neptun Gdańsk (SNG) oraz Zakład Utylizacyjny. Znalazło to odbicie na koszulkach ówczesnych strojów. Zespół grał w dwóch koszulkach. Pierwsza cała biała,  druga zielona z białym pasem pośrodku i z białymi rękawkami.  Na obu koszulkach dwa loga sponsorów. Spodenki zielone lub białe, getry tylko w białym kolorze.

Od połowy 2008 roku głównym sponsorem klubu została firma SNG. Spowodowało to oczywiście zmiany w zestawach strojów. Zespół Lechii występował w strojach firmy Canterbury. Koszulki były w dwóch kolorach. Pierwsza biała z zielonymi bokami , druga w różnych odcieniach zieleni i białymi bokami . Widoczne było logo firmy SNG. Spodenki zielone lub białe, podobnie getry. W takich strojach Lechia występowała do 2012 roku.

W latach 2012–2014 obowiązywały dwa zestawy: pierwszy z białymi koszulkami i spodenkami (ryc. 5.9e) oraz drugi z zielonymi koszulkami i czarnymi spodenkami (ryc. 2.112). Pod koniec 2014 roku pojawiły się nowe stroje. Można powiedzieć – powrót do przeszłości. Znowu koszulki w poziome pasy w kolorach białym i zielonym. Oczywiście z przodu koszulek logo GIWK. Spodenki zielone, getry białe lub w pasy białe i zielone.