Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

SYMBOLE I BARWY

W procesie budowania pamięci, symbole odgrywają znaczącą rolę. Barwy klubu i herb dla wielu  kibiców oznacza coś większego, będącego niejednokrotnie sensem czyjegoś życia. Symbol umożliwia im identyfikacje z klubem i daje poczucie przynależności do grupy sportowców i ludzi tworzących stowarzyszenie. W procesie wychowania i zjednoczenia drużyny także ważną rolę pełni pielęgnowanie pamięci, tradycji i zwyczajów klubowych. Dzięki temu młodzi zawodnicy poznają dawnych reprezentantów klubu, którzy tworzyli historie odnosząc niejednokrotnie wielkie sukcesy. Kolejnemu pokoleniu przekazywane są wartości i wzorce zachowań. Dzięki temu współtworzy się poczucie tożsamości zbiorowej, opartej na świadomości wspólnej przeszłości. Symbole niosą za sobą treść, są potwierdzeniem ciągłości i dowodem trwałości klubu.

Dzięki Damianowi Bocheńskiemu, który posiada ogromną wiedze dotycząca naszego klubu, będziemy chcieli wam przypominać jak powstała wielka Lechia. Dziś przedstawiamy historie rozwoju herbu gdańskiej Lechii.

Przez wiele lat nie było herbu czy innego znaku dotyczącego sekcji rugby gdańskiej Lechii. Był za to herb klubu Lechia. Pierwszym herbem był znak Klubu Sportowego BOP w formie okrągłej tarczy. Od 1946 roku herbem klubu była flaga w formie trójkątnego proporca będącego w łopocie i początkowo osadzonego na pionowym drzewcu. Wkrótce drzewiec został lekko pochylony. Na proporcu zawsze znajdowały się trzy poziome pasy w kolorach od góry: zielony – biały – zielony. Pośrodku umieszczono herb Gdańska. Po jego prawnej stronie znajdował się napis LECHIA, a po lewej – skrót związany z rozwinięciem pełnej nazwy klubu. Początkowo było to KS BOP, potem ZKS ( Związkowy Klub Sportowy ) i BZKS ( Budowlany Związkowy Klub Sportowy ). W styczniu 1957 roku, gdy reaktywowano klub Lechia, pojawiły się litery KS – Klub Sportowy. Od lutego 1960 roku do stycznia 1991 roku zaś BKS, czyli Budowlany Klub Sportowy.

Początek lat 90. XX wieku to okres tworzenia się autonomicznych, samodzielnych sekcji w klubie. To wkrótce pozwoliło sekcjom na opracowanie własnych herbów, nie koniecznie związanych z obowiązującym herbem klubowym. Sekcja rugby, tworząc swój herb, znacznie odeszła od oficjalnego herbu KS Lechia. Herb taki pojawił się już w 1993 roku. Był nim okrągła tarcza z dwoma lwami trzymającymi piłkę do rugby ( koloru żółtego lub białego ), całość wzorowana na tzw. herbie wielkim miasta Gdańska, pochodzącym z XV wieku. Znajdowały się na nim dwa złote lwy podtrzymujące tarcze ze złotą koroną i dwoma srebrnymi krzyżami na czerwonym tle. W nowym herbie sekcji pod lwami znajdował się poziomo umieszczony napis LECHIA, a na otoku tarczy – Rugby Club. Wkrótce na otoku pojawiły się dodatkowo napisy związane z tytularnymi sponsorami. Najpierw była to firma Beaver ( lata 1996-1997), potem Gwarant (1998r.) oraz PTL Leasing (pierwsza połowa 1999r.)

W latach 2000 – 2003 głównym sponsorem sekcji ( a w wkrótce powstałego klubu RC Lechia ) była firma Robod. Zmieniła się wtedy herb. Tarcza miała kształt owalu. Pośrodku znajdował się napis Lechia Robod, a nad nimi dwa lwy z pionowo postawioną piłką do rugby, pod lwami napis Rugby Club oraz symbol firmy Robod. Od 2001 roku na górze tarczy dodano złotą koronę.

Gdy umowa firma Robod wygasła, herb stal się nieaktualny. Nowy pojawił się dopiero w 2006 roku. Miał formę trójkątnej tarczy z lekko wypukłymi dwoma bokami. W środku znajdował się złoty lew na zielonym tle trzymający piłkę do rugby. Nad nim umieszczono napis „ Lechia”, poniżej „Gdańsk Rugby”. Herb ten szybko uległ przeobrażeniu (na początku 2007 r.) Kształt tarczy został bez zmian, jak również lew trzymający piłkę do rugby ( drobne modyfikacje dotyczyły kształtu lwa i piłki). Inne było tło. Zamiast całego zielonego pojawiły się pionowe pasy na przemian koloru zielonego i białego. Zmienił się napis nad lwem. Od tamtego czasu od góry widniała data „1956” a niżej słowo „Rugby”. Nad tarcza umieszczono napis „RC Lechia Gdańsk”. Tak zmieniony herb obwiązuje do dziś.

Oprócz przedstawionych herbów pojawiły się również inne okolicznościowo wydawane herby czy znaki klubu. Z okazji 50-lecia klubu wydawano dwa okolicznościowe emblematy, a z okazji 60-lecia rugby w Lechii – emblemat wzorowany na oficjalnym herbie klubu.

Materiały wykorzystane w artykule pochodzą z książki Damiana Bocheńskiegi: BIAŁO-ZIELONA 60 lat rugby w gdańskiej Lechii.