Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

GRAMY O BRĄZ Z POGONIĄ SIEDLCE

W najbliższą sobotę 10 listopada o godz. 14.00 na Stadionie Miejskim w Siedlcach rozpocznie się pojedynek o brązowy medal mistrzostw Polski 2018 roku. Naprzeciwko siebie staną gospodarz – zespół Pogoni Siedlce i drużyna Lechii Gdańsk.

Faworytem meczu są siedlczanie, ale kibice biało-zielonych wierzą w swoją drużynę, że przynajmniej łatwo swojej skóry nie sprzedadzą.
Sobotni mecz rugbistów Lechii z zespołem Pogoni Siedlce jest okazją do przedstawienia rugbistów z Siedlce oraz przypomnienia krótkiej historii potyczek biało-zielonych z nimi.
Drużyna z Siedlec przez wiele lat była typową drużyną, która była za słaba na pierwszą ligę a za mocna na drugą. Wiele razy awansowała do pierwszej ligi by wkrótce z niej spaść do drugiej. Długo największym ich sukcesem był awans do finału Pucharu Polski w 1987 roku.
Wszystko zmieniło się w 2012 roku. Zespół z głównym sponsorem, firmą Awenta, stał się wtedy jedną z głównych sił w ekstraklasie. W sezonie 2013/2014 przyszedł, jak na razie, największy sukces sekcji – srebrny medal mistrzostw Polski w rugby 15-osobowe.

Kilka słów na temat meczów rugbistów Lechii z rugbistami z Siedlec. Ograniczmy się tylko do meczów ligowych. Pierwszy mecz pomiędzy zespołem Lechii a drużyną z Siedlec (VIS Siedlce) miał miejsce 5 kwietnia 1988 roku w Siedlcach. Wygrała wtedy drużyna Lechii 14:3. W rewanżu było 52:6 dla Lechii. Duża dysproporcja pomiędzy biało-zielonymi a drużyną siedlecką. I tak było do 2012 roku. Wysokie zwycięstwa zespołu Lechii. Jedynym wyjątkiem był sezon 1992 roku. Wtedy rozegrano tzw. rundę wstępną w której los zetknął Lechię z drużyną MOSiR Siedlce. W pierwszym meczu, w Gdańsku, wysoko wygrywa Lechia 82:0. Na rewanż trener Zieliński desygnował praktycznie rezerwowy skład, dlatego też rugbistom z Siedlec udało się wtedy zremisować (16:16).
W przedostatniej kolejce rundy zasadniczej sezonu 2008/2009 rugbiści Lechii w Siedlcach pokonali Pogoń w astronomicznych rozmiarach 123:5! To jedno z najwyższych zwycięstw Lechii w rozgrywkach ligowych. Najwyższe odniesione na wyjeździe.
Aż przyszedł wspomniany wcześniej sezon 2012/2013. Zespół beniaminka Pogoni Siedlce, trzeba zaznaczyć wydatnie wzmocniony kadrowo, stał się rewelacją rozgrywek. Jako pierwsza przekonała się o tym Lechia. Na własnym boisku Lechia, wtedy karnie grała na stadionie w Pruszczu Gdańskim, przegrała z Pogonią 19:26. Kilka miesięcy później podrażnieni lechiści nie dają już Pogoni szans w rewanżu. Wygrywają w Siedlcach 31:15.

W następnym sezonie mała powtórka. Pierwszy mecz Pogoni z Lechią w Gdańsku na stadionie przy ulicy Traugutta. I druga porażka biało-zielonych. Tym razem 16:24. Rewanż w Siedlcach wygrywają lechiści 30:13. W tamtym sezonie doszło też do trzeciego pojedynku pomiędzy Lechią a Pogonią. Był to mecz finałowy o tytuł mistrza Polski. Mecz rozegrano 6 lipca 2014 roku na stadionie przy ulicy Traugutta, w pięknej wieczornej scenerii, przy sztucznym oświetleniu. Mecz ten był popisem zespołu Lechii, który był bezapelacyjnie lepszy wygrywając 36:3.
W sezonie 2015/2016 rozegrano dwa mecze Lechii z Pogonią. Jesienią 2015 roku w Siedlcach Lechia wygrywa 25:22. Zwycięstwo zapewniając sobie w ostatniej minucie po solowej akcji Roberta Kwiatkowskiego. W połowie kwietnia 2016 r. odbył się rewanż wysoko wygrany przez Lechię 52:14. I ten mecz jest ostatnim wygranym przez biało-zielonych.
W sezonie 2017 roku drużyny Lechii i Pogoni spotykają się trzykrotnie. Najpierw w sezonie zasadniczym w Gdańsku Lechia przegrywa 6:23, potem w Siedlcach 12:23. Lechia zajęła w sezonie zasadniczym 4. miejsce a Pogoń Siedlce – 3. Oba zespoły spotkały się w tzw. małym finale w meczu o 3. miejsce. Mecz ten rozegrano w Siedlcach 11 listopada. Lepszym okazali się siedlczanie wygrywając 18:3.

W tym sezonie dwukrotnie lepsza okazała się Pogoń. W Siedlcach wygrywają wyraźnie 48:7. W rewanżu w Gdańsku też wygrywają ale zwycięstwo przyszło im z dużym trudem. Lechiści co prawda przegrali 24:32, ale mocno postawili się rywalom.
Podsumujmy mecze Lechii z rugbistami z Siedlec. Do tej pory zanotowaliśmy 26 meczów ligowych pomiędzy tymi drużynami. 18 zwycięstw zanotowali rugbiści Lechii, 7-krotnie zwyciężali siedlczanie, a raz mieliśmy remis. W małych punktach mamy 915-350 dla Lechii.

Tekst: Damian Bocheński

Zdjęcie: FB MKS POGOŃ SIEDLCE