Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

Urodziny RC Lechia Gdańsk. 65 lat minęło!

1 maja 1956 roku powstała sekcja rugby gdańskiej Lechii. W 65. rocznicę tego wydarzenia pierwsza drużyna RC Lechia Gdańsk wybiegnie na boisko o 16:00. Mieliśmy podejmować Edach Budowlanych Lublin, ale zespół z Lublina nie stawi się na mecz. Gramy zatem w jubileuszowym meczu z Weteranami RC Lechia Gdańsk. Wszystkich kibiców zapraszamy na transmisję wydarzenia w internecie! Będzie można ją obejrzeć tutaj.

Ale zanim obejrzymy mecz w sieci, przypomnijmy kilka najważniejszych faktów.

RC Lechia Gdańsk należy do najstarszych klubów rugby w Polsce. Początki rugby w powojennej Polsce sięgają przełomu lat 1955/56. Sekcję rugby w Lechii założono na początku maja 1956 roku. Pierwszym kierownikiem sekcji rugby został Stefan Kowalski, zaś pierwszym trenerem zespołu – Henryk Hodiak. Henryk Hodiak, Polak urodzony we Francji, gdzie grał w młodzieżowych zespołach rugby. Po przyjeździe do Polski był jednym z prekursorów rugby w kraju.

Pierwszy, historyczny mecz rugby na Wybrzeżu rozegraliśmy 26 maja 1956 r. Na boisku przy ul. Reja spotkały się zespoły Lechii i AZS Politechnika Gdańsk. Biało-zieloni ulegli rywalom 0:14…

Początki nie były łatwe, ale już po kierunkiem nowego trenera, Bolesława Brzoskowskiego, zespół Lechii zajął drugie miejsce w lidze okręgowej (za Posnanią Poznań), co skutkowało awansem w roku następnym do ligi krajowej.

Od tego czasu zespół gdańskiej Lechii, jako jedyny klub rugby w Polsce, gra nieprzerwanie na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Przez te 65 lat zdobyliśmy trzynaście tytułów mistrza kraju, 12 razy triumfowaliśmy w rozgrywkach Pucharu Polski, zdobyliśmy 31 medali Mistrzostw Polski. Zajmujemy pierwsze miejsce w tabeli wszechczasów ekstraligi.

Jesteśmy drużyną z Gdańska. To nasze miasto, które chcemy godnie reprezentować.

Wszystkim zawodnikom, obecnym i byłym, a także wszystkim kibicom, fanom, sponsorom, życzymy na 65-lecie wszystkiego najlepszego z RC Lechia Gdańsk!