Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

Chodź na rugby! Akademia Rugby RC Lechia Gdańsk zaprasza

Rugbowy sezon 2022/23 seniorów dawno już za nami, kończy się również długi sezon dla dzieci i młodzieży, które w Gdańsku trenują rugby. To był dobry czas dla adeptów jajowatej piłki: przybywało zarówno chętnych na treningach, jak i trofeów w klubowej gablocie. Akademia zyskała też sponsora tytularnego: Grupę PGE.

– Poza kilkoma imprezami w rugby plażowym, które odbędą się w najbliższym czasie, można powiedzieć, że zakończyliśmy sezon. Był długi, graliśmy zarówno za granicą jak i w Polsce, ale podsumowując pracę z tego roku, nasza gdańska młodzież wygląda dobrze na tle szkolenia w kraju – mówi Michał Pietryk, koordynator szkolenia dzieci i młodzieży w Rugby Club Lechia Gdańsk.

Młodzieżowa Akademia Rugby Lechii szkoli dzieci w pięciu kategoriach wiekowych: mini-żaka (u-11), żaka (u12), młodzika (u14), kadeta (u16) i juniora (u18). Za treningi wszystkich grup odpowiedzialny jest osobny trener; każdy z nich ma znaczące doświadczenie zarówno w rugby, jak i w pracy z młodzieżą.

Żmudna praca przynosi efekty: w niemal wszystkich kategoriach wiekowych jesteśmy wysoko klasyfikowani.

W klubie trenuje niemal 150 dzieci, a rugbowa młodzież z Gdańska jest na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej XXIX edycji Ogólnopolskich Rozgrywek Dzieci i Młodzieży w sezonie 2022/2023 – miniżak, żak i młodzik (pod uwagę brane są wyniki turniejów i zawodów we wszystkich kategoriach wiekowych).

Najlepsi w Polsce są nasi dwunastolatkowie (żak); zawodnicy do 14. roku życia (młodzicy) uplasowali się na drugim miejscu.  Mocną grupę stanowią kadeci (u16), którzy zarówno w piętnastoosobowej odmianie rugby, jak w jej olimpijskiej wersji (Rugby7), zdobyli srebro w klasyfikacji generalnej.

Nasi najmłodsi (mini-żaki) ten sezon zakończyli na 8 miejscu, ale kategoria, w której w ubiegłych latach odnosiliśmy znaczące sukcesy, jest najbardziej zróżnicowana. W jednej drużynie mogą trenować zarówno dzieci 8-letnie, jak i jedenastolatkowie – a w Lechii w drużynie mini-żaków gra w tym roku wielu zawodników młodszych.

W pracy z dziećmi potrzeba systematyczności i cierpliwości, a tego nam nie brakuje. Zresztą w tym wieku najważniejsze jest obudzenie pasji do sportu w dzieciach, przekazanie im filozofii rugby, nauczenie pracy i szacunku do przeciwnika. Medale to ważny element rywalizacji, ale nie pierwszorzędny – mówi Michał Pietryk.

Biało-zieloni juniorzy zajęli odpowiednio w rugby XV – 8 miejsce, a w olimpijskiej odmianie rugby 7 – skończyli sezon na dziewiątej pozycji. Wielu z nich brało udział w rozgrywkach reprezentacji Polski w swoich kategoriach wiekowych.

– Nie mielibyśmy takich sukcesów, gdyby nie kadra trenerska. Z najmłodszymi pracuje Grzegorz Śliwiński, z żakami – Miłosz Popławski, młodzików prowadzę ja, kadetów trenuje Michał Krużycki, a juniorów Rafał Kwiatkowski. To wspólny wysiłek i ogromne zaangażowanie: wyjazdy na turnieje, przygotowywanie zawodów, obozy. Cieszymy się, że nasza praca przynosi widoczne rezultaty – mówi Michał Pietryk.

Jakie są dalsze plany Akademii Rugby RC Lechia Gdańsk?

– To był sezon, po którym czujemy sportową ambicję, by sięgać po jeszcze więcej. Planujemy już intensywnie kolejny rok. Właśnie skończyliśmy obozy letnie dla dzieci, teraz ruszamy z naborem do szkół. Przygotowaliśmy materiały multimedialne, będziemy intensywnie rekrutować. W planach mamy już od końca sierpnia turnieje, wyjazdy, rywalizację… Będzie się działo! – opowiada Michał Pietryk z Lechii.

W ubiegłym roku Akademia Rugby RC Lechia Gdańsk rozwijała się jednak nie tylko sportowo, ale również organizacyjnie. Wielką rolę w codziennej pracy odgrywają rodzice dzieci, którzy nie tylko wspierają sportowy rozwój swoich pociech, ale są również mocno obecni w życiu seniorskiej sekcji i klubu. Nie mniej ważni są sponsorzy: Akademia Lechii w ubiegłym roku pozyskała jako sponsora głównego Grupę PGE.

– Budowanie klubu od podstaw, inwestycja w sport dzieci to jedna z naszych fundamentalnych aktywności. Cieszymy się, że Grupa PGE, jedna z największych firm w Polsce, dostrzegła wysiłek, zaufała nam i pomaga dzieciakom w Gdańsku sięgać po najwyższe sportowe cele – mówi Maciej Olszewski, prezes RC Lechia Gdańsk.

– Ważne również, że oprócz dużych partnerów, przy sekcji dziecięcej działa stabilna grupa firm i organizacji, które nas wspierają regularnie. To pozwala planować działania na przyszłość – mówi Maciej Olszewski.

Akademię Rugby RC Lechia Gdańsk sponsorują również Creator, Northgate Logistics, Speednet, Magnifico, Inntu.

Największym partnerem Klubu RC Lechia Gdańsk jest Miasto Gdańsk oraz sponsorzy: Gdańskie Autobusy i Tramwaje, GIWK, a także Grupa GPEC. Klub wspierają też Złote Lwy – mniejsze firmy z Trójmiasta, które wspierają rugby.

Zainteresowany? Zapraszamy na rugby!

  • Zapraszamy wszystkich w wieku 8-16 lat
  • Zajęcia całe wakacje, GOKF, Grunwaldzka 244, wtorek i czwartek, 17:00-18:00
  • Pierwsze 4 zajęcia bezpłatne
  • Więcej info: trener Michał, tel. 510 566 680\

ZAPRASZAMY!