Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

RC Lechia Gdańsk – Budowlani Lublin: walka o czwórkę w rocznicę powstania Klubu

W najbliższą sobotę czeka na kibiców rugby mecz drużyny Lechii z zespołem Budowlanych Lublin. 1. maja, w 65. rocznicę powstania Klubu spotkają się dwie drużyny, które wiele łączy. Jak zwykle przy okazji meczu warto przybliżyć kibicom drużynę z Lublina oraz przypomnieć pojedynki biało-zielonych z lubelskimi rugbistami.

Damian Bocheński

Rugby w Klubie Sportowym Budowlani jest od początku jego istnienia. W styczniu 1975 roku ukazały się w lubelskiej prasie informacje o powstaniu nowego klubu w Lublinie. Na bazie Spójni LSM powstał KS Budowlani Lublin. Powstały wtedy dwie sekcje: kajakowa i rugby. Inicjatorem powstania sekcji rugby był przybyły z Wybrzeża – Leszek Naskręt – były sekretarz BKS Lechia Gdańsk. Naskręt działający w federacji sportowej „Budowlani” dostał wtedy za zadanie stworzenie silnego klubu sportowego w Lublinie.

Pierwsze treningi rugbistów odbyły się już w lutym 1975 roku. Pierwszym trenerem został Jan Jagieniak. Jako ciekawostkę można podać fakt, że na pierwszy swój obóz sportowy rugbiści Budowlanych wyjechali do… Gdańska, a zakwaterowani byli na sali gimnastycznej obiektu przy ul. Traugutta 29.

Jesienią 1975 roku rugbiści Budowlanych zadebiutowali w rozgrywkach II ligi. Pierwszy mecz ligowy rozegrali 7 września 1975 roku na stadionie Lublinianki. Przeciwnikiem był zespół Bałtyku Gdynia, który wygrał ten pojedynek 10:9. Skład Budowlanych w tym historycznym pojedynku był następujący: Zbigniew Szarlip (Lech Mirosław), Roman Lajfert, Adam Borys, Leszek Dulik, Tadeusz Sałamacha, Wojciech Morawski, Mieczysław Leonko, Tomasz Radomiński (Krzysztof Mikiciuk), Jan Aleksandrowicz, Andrzej Krawczyk, Zbigniew Jakubowski, Marian Florek, Mieczysław Sadownik, Marian Perzyna i Jan Jagieniak.

Ten pierwszy sezon w II lidze okazał się być wielkim sukcesem. Zespół Budowlanych zajął w rozgrywkach drugie miejsce, premiowane awansem do I ligi. W sezonie 1976/1977 młody i niedoświadczony zespół z Lublina był skazany na porażki w I lidze. W sezonie drużyna Budowlanych odniosła tylko dwa zwycięstwa, oba z zespołem Ogniwa Sopot – również beniaminkiem. Dzięki tym dwóm zwycięstwom lublinianie zajęli przedostatnie miejsce w I lidze, które skutkowało koniecznością rozegrania meczu barażowego z drużyną Orkana Sochaczew. Mecz ten wygrał zespół z Lublina 21:10 i pozostał w I lidze.

W I lidze drużyna Budowlanych grała jeszcze w następnym sezonie, który niestety dla nich zakończył się degradacją do II ligi. Sezon 1978/1979 rugbiści Budowlanych zakończyli zwycięstwem w II ligi i ponownym awansem na najwyższy poziom rozgrywkowy. W I lidze Budowalni grali w latach 1978–1982, potem przez dwa kolejne sezony była II liga. Od 1985 roku aż do 2007 roku zespół Budowlanych grał nieprzerwanie w I lidze. Pierwsza połowa lat 90. to okres największych sukcesów pierwszego zespołu. Drużyna Budowlanych stanowiła wtedy ścisłą czołówkę grającą o medale mistrzostw Polski. Dwukrotnie Budowlani byli wicemistrzem Polski (1990, 1992). Kolejnym dobrym okresem było początek XXI wieku. Świadczy o tym zdobyty Puchar Polski (2002) i brązowy medal mistrzostw Polski (2003). W 2007 roku Budowlani doświadczyli kolejnego spadku na niższy poziom rozgrywek. W sezonie 2010/2011 zanotowali awans na najwyższy poziom rozgrywek (nazywany już wtedy Ekstraligą). Spadli z niej do I ligi w 2014 roku i powrócili do niej ponownie w 2016 roku.

Największe sukcesy rugbistów z Lublina to wspomniane wcześniej dwa tytuły wicemistrza Polski (1990, 1992), a także trzy brązowe medale mistrzostw Polski (1991, 1993, 2002), zdobycie Pucharu Polski (2002). Duże sukcesy rugbiści Budowlanych odnosili również w niższych kategoriach wiekowych. Np. juniorzy zostali trzykrotnie mistrzami Polski (1988, 2010, 2013), zaś kadeci dwukrotnie (2007, 2011).

Do najlepszych, najbardziej utytułowanych zawodników sekcji można zaliczyć: Stanisława Więciorka, Jan Jagieniaka, Czesława Jagieniaka, Bogdana Stasiuka, Dariusza Głogowskiego, Mirosława Mańkowskiego, Piotra Misiaka, Tomasza Stępnia, Piotra Jurkowskiego, Stanisława Powała-Niedźwieckiego, Zbigniewa Mirosza, Mariana Florka, Rafała Janeczko, Piotra Chodunia, Piotra Muchowskiego i wielu, wielu innych.

Krótko o historii pojedynków drużyny Lechii z zespołem Budowlanych. Pierwszy mecz ligowy obu zespołów odbył się 26 września 1976 roku w Gdańsku na boisku Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza. Zwyciężyła Lechia 25:6, rewanż w Lublinie również zwycięski dla biało-zielonych (13:7). Do chwili obecnej zespoły Lechii i Budowlanych rozegrały 78 meczów ligowych. Biało-zieloni wygrali 62 pojedynki, a w 16. schodzili pokonani. W małych punktach jest 2464–933 dla Lechii. W meczach Pucharu Polski drużyny Lechii i Budowlanych spotkały się 7-krotnie. 6 razy wygrali biało-zieloni a jeden raz zespół
z Lublina. W małych punktach jest 252–52 dla Lechii.

W obecnie trwającym sezonie oba zespoły są obok siebie w tabeli. Lechia zajmuje 5. miejsce z 29. punktami, a Budowlani 6. z 27. punktami. W pierwszym meczu w Lublinie minimalnie lepsi byli gospodarze, którzy wygrali pojedynek 20:18.

 

Autor artykułu wykorzystał dwie pozycje literaturowe:

  1. Powała-Niedźwiecki „40 lat rugby w Klubie Sportowym Budowlani Lublin”, Lublin 2015
  2. Bocheński „Biało-zielona historia. 60 lat rugby w gdańskiej Lechii”, Gdańsk 2017

oraz własne archiwum