Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

Mocny, nowy sztab trenerski RC Lechia Gdańsk!

Paweł Lipkowski i Rafał Kwiatkowski: w nowy sezon Lechia wchodzi z nowym sztabem trenerskim, wzmocniona i głodna sukcesów. Drużynę poprowadzą szkoleniowcy ze znaczącym dorobkiem w Ekstralidze i za granicą, związani z Klubem i Miastem Gdańsk. O profesjonalne przygotowanie motoryczne zadbają specjaliści z zespołu Strenghth & Conditioning Education Center z Mirosławem Babiarzem na czele.

W sezonie 2022-2023 rugbistów Lechii jako pierwszy trener poprowadzi Paweł Lipkowski. Formację młyna będzie szkolił Rafał Kwiatkowski. To mocny skład na ławce trenerskiej, doskonale znany z polskiego rugby, który pomoże sięgać nam po najwyższe cele. Za przygotowanie motoryczne odpowiada Mirosław Babiarz. 

Paweł Lipkowski to nie tylko trener, ale jedna z legend RC Lechia Gdańsk: wcześniej wybitny zawodnik, również na poziomie reprezentacyjnym.

– Chciałbym skupić się na pracy, która ma wydobyć jak najwięcej z zawodników i drużyny. Liczę na efekty współpracy wszystkich osób, które są zaangażowane w ten projekt. Wierzę, że drużyna seniorska może dawać dużo pozytywnych emocji kibicom Lechii Gdańsk. Chcemy płynnie przejść do kolejnego sezonu opierając grę na tym, co było dobre w zeszłym sezonie – komentuje Paweł Lipkowski.

Nowy trener w swojej sportowej karierze był z Lechią związany nie tylko jako gracz ataku, ale również w latach 2012 – 2017 jako utytułowany szkoleniowiec biało-zielonych. Pod jego wodzą rugbiści Lechii dwukrotnie sięgnęli po mistrzowskie złoto, raz cieszyli się ze srebrnego medalu, raz zdobyli brąz i raz – czwarte miejsce. 

Z medali cieszył się jednak również jako zawodnik: wychowanek Lotnika Pruszcz Gdański, grając jako skrzydłowy, wywalczył z biało-zielonymi cztery seniorskie tytuły mistrzowskie (w 1998, 2000, 2001 i 2002 r) oraz kilka na poziomie kadetów i juniorów. Jako senior kilkunastokrotnie grał w reprezentacji, zdobywając dla niej 55 punktów.

– Bardzo cieszymy się, że Paweł wraz ze swoim sztabem zdecydował się poprowadzić Lechię. To nie tylko olbrzymia wiedza i doświadczenie na najwyższym poziomie rozgrywek w Polsce, ale również doskonały przegląd myśli trenerskiej i aktualnych trendów w rugby w naszym kraju i na świecie. Nie wspominam o woli walki, bo z tego Paweł był i jest doskonale znany jako zawodnik i trener – mówi Maciej Olszewski, prezes  RC Lechia Gdańsk. 

Paweł Lipkowski jest cały czas aktywny w rugby: ostatnio również jako analityk, ekspert i komentator – zarówno meczów RC Lechii Gdańsk, jak i spotkań na poziomie mistrzowskim Ekstraligi, a także Mistrzostw Europy Rugby 7. W procesie przekazania drużyny wesprze go Tomasz Rokicki, który prowadził zespół na wiosnę. 

– Tomek będzie wspierał nowy sztab szkoleniowy w przekazaniu zespołu tak, by wszyscy płynnie weszli w sezon. Sam myśli o wznowieniu kariery zawodniczej – wyjaśnia prezes Olszewski.

W jaki cel mierzy Lechia w tym sezonie? 

– Ostatni sezon zakończyliśmy na czwartym miejscu, wykonując zakładany plan sportowy.  To nie jest jeszcze czas na deklaracje, ale zdrowa ambicja podpowiada nam, że taki klub jak Lechia chce sięgać po więcej. Jak pokazały mecze na jesieni i na wiosnę, mamy poważne argumenty, żeby tak myśleć. Cała liga się wzmacnia i Paweł ze swoim sztabem będą naszymi mocnymi argumentami – mówi Maciej Olszewski.

Wspólnie z Pawłem Lipkowskim na ławce trenerskiej zasiądzie Rafał Kwiatkowski, który zajmie się szkoleniem zawodników młyna. Rafał to również zawodnik doskonale znany kibicom trójmiejskiego – i polskiego rugby. Wychowanek AZS AWFiS Gdańsk, reprezentował RC Lechia Gdańsk. Jako zawodnik był jednym z najlepszych uniwersalnych graczy w Polsce: przeszedł drogę od gracza ataku do pozycji młynarza, gdzie w Lechii radził sobie znakomicie, słynąc z mocnej szarży. Kontynuował karierę za granicą: w Irlandii grał w barwach RFC Gorey, reprezentował także De La Salle Palmerston FC. Po powrocie do Polski stał się jednym z liderów Arki Gdynia: najpierw jako zawodnik, później – również jako członek zarządu klubu z Gdyni. Dziś wraca do Gdańska, by wesprzeć pracę w kluczowej formacji.

– Jestem zaszczycony i bardzo podekscytowany możliwością powrotu do gdańskiej Lechii. Tym bardziej, że jest to powrót w roli trenera. To w tym klubie uczyłem się rugby, a przede wszystkim, dzięki starszym kolegom, jej filozofii, zasad, fundamentów i wartości. W tym klubie poznałem ludzi, którzy w dużym stopniu ukształtowali mnie, nie tylko jako rugbystę, ale również człowieka. Po kilkunastu latach wracam na Grunwaldzką i czuję, że to nie przypadek! Mamy mnóstwo motywacji, chęci i wiedzy do przekazania, która jestem przekonany odbije się na jakości gry drużyny – mówi Rafał Kwiatkowski.  

– Młyn to fundament w rugby piętnastkowym, dzięki niemu wygrywa lub przegrywa się mecze. Doświadczenie Rafała z boisk w Polsce i za granicą, jego determinacja i metody pracy pomogą nam na pewno podczas wymagającego sezonu – dodaje prezes Maciej Olszewski. 

W nadchodzącym sezonie zawodnicy Lechii będą również starannie pracować nad przygotowaniem motorycznym – zadbają o to specjaliści z zespołu SCEC (Strenghth & Conditioning Education Center) z Mirosławem Babiarzem na czele. 

SCEC to jedno z najlepiej znanych centrów treningowych na Pomorzu, które pracuje ze sportowcami od poziomu dziecięcego do Olimpijskiego.