Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

Moje jedyne uzależnienie: rugby!

Uzależnienia: od ekranu telefonu, substancji zabronionych, ale również trudne tematy związane z emocjami – to rzeczywistość, która coraz częściej dopada dzieci i młodzież. To ogromne wyzwanie, więc jako klub szkolący i wychowujący dzieci od kilkulatków do nastolatków, przystąpiliśmy do programu ogłoszonego przez Biuro ds. Sportu przy Prezydencie Miasta Gdańska, który upowszechnia sport bez uzależnień.

W zdefiniowaniu uzależnień i rozpoznaniu najtrudniejszych sytuacji pomagają nauczyciele i trenerzy, ale narzędziem, w które warto się zaopatrzyć, jest podręcznik „PROFIS – sport bez uzależnień” (podrecznik-interwencji-profilaktycznej-profis-sport-bez-uzaleznien (1)).

Broszura ta podaje przykłady najlepszych praktyk, które pomagają kształtować zachowania dzieci i młodzieży. Nasi trenerzy są zaangażowani w prowadzenie 15-minutowych prelekcji na najważniejsze dla dzieci i młodzieży tematy.

Co bywa przyczyną uzależnień? Dziś to najczęściej stres, który może towarzyszyć dzieciom i młodzieży na co dzień. Aby umiejętnie przeciwdziałać takiej sytuacji, zawodnicy powinni wiedzieć, jak radzić sobie z emocjami. Nasi trenerzy w swoich pogadankach kładą szczególny nacisk na to, jak docierać do dzieci i młodzieży: nie tylko opowiadając o najlepszych rozwiązaniach, ale również podając konkretne przykłady.

Wśród najczęściej przywoływanych powodów powstawania uzależnień, można znaleźć m.in. nadmierną pobudliwość emocjonalną, niską odporność na sytuacje kryzysowe i stresowe, niepowodzenia – np. w szkole lub w sporcie, a także niestabilną sytuację rodzinną.

Ważną grupą uzależnień stanowią uzależnienia od czynności: dziś kompulsywnie wykonywanych za pośrednictwem telefonu komórkowego albo tabletu czy komputera.

I dziś to właśnie z nimi pomaga sobie radzić sport: dzięki regularnym treningom, można doskonale rozładowywać napięcie, a odpowiednio prowadzone zajęcia pozwalają na rozwinięcie umiejętności, których przed ekranem na pewno nie nabędziemy.

Program „Profis – sport bez uzależnień” pozwala nam na podniesienie świadomości i kompetencji trenerów w ich pracy w obszarze profilaktyki uzależnień – a materiały, które mu towarzyszą, mogą pomóc wszystkim dzieciom i młodzieży, a także och rodzicom.

Zapraszamy na stronę programu!