Miasto Gdańsk
shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0,00 
View Cart Check Out

Single Blog Title

This is a single blog caption

Zdecydowanie wygrywamy z Arką derby Trójmiasta na otwarcie sezonu!

Zdecydowanym, wysokim wynikiem zakończyliśmy mecz z RC Arka Gdynia w pierwszym meczu sezonu Ekstraligi Rugby 2022 – 2023! Do zwycięstwa z punktem bonusowym poprowadził nas debiutujący duet trenerski Paweł Lipkowski – Rafał Kwiatkowski, a Lechiści, wzmocnieni powracającymi zawodnikami, na boisku zrobili wszystko, by ten mecz był dobrym otwarciem sezonu!

Pierwszy mecz sezonu odbył się w niedzielę, 21.08, o 14:00. Klasyk z Arką został uznany za najlepszy mecz kolejki – transmitowała go TVP w swojej aplikacji. My zapraszaliśmy na stadion przy Grunwaldzkiej 244 – i kibice dopisali! Na trybunach, pomimo mżawki, stawiło się rugbowe Trójmiasto. Telewizyjna relacja z meczu jest tutaj.

Pierwsze punkty w tym sezonie na stadionie przy Grunwaldzkiej wywalczyła Arka: po 10 minutach otwartej gry z obu stron, Dawid Banaszek grający na pozycji “10” dla żółto-niebieskich wykonał rzut karny i na tablicy było 0:3.

Lechia spokojnie kontrowała i konsekwentnie dążyła nie tylko do wykorzystania okazji z karnych, ale przede wszystkim konstruowała akcje. Pierwsze punkty w tym sezonie zdobył dla nas Jason Makhari, który po pięknym rajdzie prawą stroną, położył piłkę między słupami i było 3:5. Z łatwej pozycji podwyższył Paweł Boczulak i mogliśmy cieszyć się z prowadzenia 3:7.  Kolejne przyłożenie było autorstwa Michała Krużyckiego – po akcji, w której przez zawodników młyna wdzieraliśmy się na pole punktowe Arki, a “Długi” wykończył ją, kładąc piłkę na polu punktowym wbrew wysiłkom obrony Arki. Podwyższył niezawodny Paweł Boczulak, który trafił w tej połowie jeszcze karnego – i na przerwę schodziliśmy przy stanie 17:3.

Po przerwie Arka zaczęła ambitnie: Szymon Sirocki z Arki pokazał, dlaczego jest jednym z podstawowych zawodników rugby 7 w Polsce: szybkim rajdem wdarł się na nasze pole punktowe, Dawid Banaszek podwyższył i było 17:10.

Odpowiedzieliśmy zdecydowanymi atakami: Jason Makhari próbował szczęścia z dropgoala, ale nie trafił (choć kop był dobry na odległość!). Nasze akcje były na tyle skuteczne, że obrona Arki popełniała błędy i trzy karne na 9 punktów pewnie zamienił Paweł Boczulak, który był tego dnia doskonale dysponowany.

Im bliżej końca, tym bardziej widoczna była przewaga naszych rugbistów: w 65 minucie świetnie skrzydłem przerwał się przez linię obrony Arki nasz Robert Wójtowicz, który wymienił podania z Pawłem Boczulakiem, a ten z Krzysztofem Smolińskim. W przegrupowaniu Arka popełniła błąd, który bezlitośnie wykorzystał Michał Krużycki, szybko rozpoczynając grę i meldując się z piłką za linią punktową drugi raz tego dnia. Podwyższył oczywiście Paweł Boczulak i na tablicy mieliśmy 33:10.

W tym momencie trener Paweł Lipkowski zdecydował o zmianach: na boisku pojawili się Rafał Janeczko, Miłosz Bracik, Igor Górniewicz, Michał Plich, Colin Nyaoda, Andile Ngonyama i Sylwester Koper. Gra wykończeniowców pomogła nam zdobyć… kolejne dwa przyłożenia! Tym razem punktowali Milan Kossakowski i Zavien Klaasen, a podwyższali Rafał Janeczko (udanie) i Jason Makhari (bez efektu).

W końcówce debiut w seniorskiej drużynie Lechii zapisał również 18-letni zawodnik juniorskiej drużyny, Aleksander Czerniak.

Koniec meczu: 45:10

Nasz Trener, Paweł Lipkowski, po meczu mówił:

To był dobry mecz. Jestem zadowolony z gry i wyniku. Zagraliśmy ambitnie, bo tak trzeba zagrać w derbach, aby pokonać Arkę. Bardzo dziękuję zawodnikom za to zaangażowanie. Ja też widzę trochę rzeczy do poprawy, do pracy – ale taka już moja rola jako trenera. Cieszymy się z tego zwycięstwa, chcemy wygrywać następne kolejki, ale bez presji – przy tej wyrównanej lidze o medale będzie ciężko. teraz jest czas na zadowolenie z wygranej, ale trzeba pracować na kolejną: ja już za godzinę pewnie będę myślał o meczu w Krakowie.

Mecz z Arką był pierwszym spotkaniem sezonu 2022 – 2023, do którego przystępowaliśmy pod wodzą nowego duetu trenerskiego. Paweł Lipkowski i Rafał Kwiatkowski to klasa w polskim rugby, więcej o ich zaangażowaniu i osiągnięciach pisaliśmy dla Was tutaj. W składzie Lechii w tym sezonie nie było rewolucji. Dołączył do nas z Juvenii Kraków Sam Phiri (ale zagra dopiero po powrocie z rozgrywek Rugby7, w którym rezprezentuje Zimbabwe). Notujemy za to kilka powrotów do drużyny po kontuzjach! Wzmocnili nas między innymi doskonale znani Wam Miłosz Bracik i Igor Górniewicz. W składzie zobaczyliśmy również powracającego Michała Plicha.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych postaci był oczywiście Grzegorz Buczek – młynarz, nasz kapitan, który w końcówce ubiegłego sezonu zerwał biceps. Okazało się, że na mecz z Arką był w optymalnej dyspozycji – i również pełnił rolę kapitana. W składzie można było znaleźć również najlepszych zawodników z roczników juniorskich, ale fundament Lechii to solidna drużyna, która w ubiegłym sezonie otarła się o medal.

Zawodnicy po meczu podziękowali kibicom, a wszyscy, którzy byli obecni, mogli stanąć do pamiątkowego zdjęcia z drużyną przed słupami. Dziękujemy! Nasi kibice mogli dodatkowo kupić klubowe gadżety z nowej serii “MOCNO Lechia Gdańsk”, którą będziemy promowali w najbliższych dniach.

RC Lechia Gdańsk – RC Arka Gdynia: 45:10 (17:3)

Punkty dla Lechii: Paweł Boczulak 18, Michał Krużycki 10, Milan Kossakowski 5, Jason Makhari 5, Zavien Klaasen 5, Rafał Janeczko 2

Punkty dla Arki: Szymon Sirocki 5, Dawid Banaszek 5

LECHIA: Olszewski (78 Plich), Buczek (69 Ngonyama), Wojnicz (75 Koper) – Dabkiewicz, M.Krużycki (71 Nyaoda) – Kossakowski, Płonka, Smoliński – Boczulak (71 Janeczko) – Makhari – Kruszczyński (77 Górniewicz), Klaasen, Wójtowicz, Niespodziany (71 M.Bracik) – Romanowicz (79 Czerniak)

ARKA: Kasperek (78 Bartkowiak), Bojke, Papunashvili (71 Chirume) – Zypper, Zdunek (41 Gajowniczek) – Kuzimski (67 Miziak), Litwińczuk, K.Krużycki (60 Derwis) – Szyc – Banaszek – Szopa, Karasewicz (42 Stosik), Machnio (19 Dzięcielski), Lipski – Sirocki

Z Arką graliśmy w składzie:

Igor Olszewski, Grzegorz Buczek (c), Jerzy Wojnicz – Radosław Dabkiewicz, Michał Krużycki – Milan Kossakowski, Marek Płonka, Krzysztof Smoliński – Paweł Boczulak – Jason Makhari – Bartosz Kruszczyński, Zavien Klaasen, Robert Wójtowicz, Olaf Niespodziany, Jakub Romanowicz. Nasi wykończeniowcy to Andile Ngonyama, Sylwester Koper, Michał Plich, Colin Nyaoda, Rafał Janeczko, Igor Górniewicz, Miłosz Bracik, Aleksander Czerniak.

Jak było w poprzednich meczach?

Ostatnie derby z RC Arka Gdynia to wyrównany mecz ze zmiennym szczęściem. W pierwszej połowie prowadziła Arka, w drugiej my – by zremisować w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry. Arka Gdynia  – RC Lechia Gdańsk 22:22 (15:10). Podzieliliśmy się wówczas z Arką punktami (drugi raz w historii), nikt nie zdobył bonusu – obie drużyny miały tylko 3 przyłożenia na koncie.

Zapis wideo całego meczu w TVP Sport znajduje się tutaj.

W tym meczu z Arką punktowali dla nas Zavien Klaasen, Kewin Bracik i Paweł Boczulak oraz Rafał janeczko z kopów. Tym razem do dyspozycji trenera są wszyscy ci zawodnicy oprócz Kewina, który leczy kontuzję z końcówki poprzedniego sezonu.

Z kolei przed rokiem w Gdańsku wygraliśmy 30:26 (12:19), a wynik decydował się do ostatnich sekund – Arkowcy gonili rezultat, atakując wszystkimi siłami, ale nie udało im się zdobyć przyłożenia. W meczu prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie: Lechia mocno zaczęła, otwierając wynik przyłożeniem Lusandy Xakwany, ale Arka odpowiedziała akcją Szymona Sirockiego – i takie akcje, cios za cios z obu stron, towarzyszyły kibicom do ostatniej chwili. Na jesieni dla Lechii punktowali zarówno zawodnicy formacji ataku (Rafał Janeczko, Lusanda Xakwana, Zavien Klaasen, Kewin Bracik), jak i młyna (Grzegorz Buczek i Milan Kossakowski). Relacja video z meczu znajduje się tutaj.

Z kolei w Gdyni przed rokiem było 25:21 (22:0) dla Arki – to był ciężki mecz, w którym trudno było o piękną grę (sędzia sięgał też po czerwone kartoniki). Na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni wówczas po raz pierwszy od października 2020 r. zasiedli kibice – choć jeszcze w ograniczonej liczbie (do 25 proc. pojemności obiektu). W maju 2021 punktowali dla Arki: Anton Szaszero 10, Oskar Zypper 5, Patryk Steindl 5, Dominik Mohyła 5, a dla nas punkty zdobywali: Zavien Klaasen 5, Jason Makhari 5, Paweł Boczulak 2, Rafał Janeczko 2, oraz otrzymaliśmy karne przyłożenie za 7 pkt.

Mecz transmitowany był również przez TVP Sport – podczas zawodów Lechia po raz pierwszy zaprezentowała nowy komplet meczowy dla zawodników od naszego partnera technicznego, firmy Pitbull – z nowym herbem lwa, a także logotypami sponsorów.

Wcześniejsze dwa spotkania to rezultaty pozytywne dla Lechii: we wrześniu 2020 r. wygraliśmy 16:15, w listopadzie 2019 r. również wynik był dla nas korzystny (5:47) w Gdyni dla nas.